Almanya'da Artan İslamofobi

11 Nisan 2018 Çarşamba

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde kurulan batı ülkelerindeki İslam düşmanlığını inceleme komisyonu, İslamofobi eğilimlerini incelemek üzere Almanya’da temaslarını sürdürüyor.  Almanya’daki Müslüman STK temsilcileriyse, resmi makamların saldırılara bakışta çifte standart uyguladığını ifade ediyor.

Artan ırkçı ve islamofobik saldırıların ardından TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesinde kurulan Batı Ülkelerindeki İslam Düşmanlığını İnceleme Alt Komisyonu üyeleri Almanya’da incelemelerde bulundu.

Başkent Berlin'deki temaslarına, ırkçı, İslam düşmanları tarafından kundaklanan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği Koca Sinan Camii'ni ziyaret ederek başlayan komisyon üyeleri, ardından ve Almanya Müslümanlar Merkez Konseyi Başkanı Aiman Mazyek ile görüştü. 

“Burada yaşayan insanların bu sosyolojinin bir parçası olduğu gerçeğini kabul etmeleri gerekiyor. Avrupa'ya baktığımızda dini topluluk olarak hristiyanlardan sonra en fazla topluluk müslümanlar.

Modern toplum ve ülkelerde, tüm farklı ırk ve dine mensup kişilerin hoşgörü içinde yaşaması gerektiği vurgulandı.

“Bunlar beraber yaşamak zorunda olan, birbirine entegre olması gereken topluluklar.  Fakat buralardan çatışma alanı oluşturulunca  bu bir güvenlik ve asayiş sorununa dönüşür, dolayısıyla insanlığın geleceğini tehdit eder hale gelir ve siyasetçilerin bu konuda sorumsuz açıklamaları sonuçta sosyolojide karşılığını buluyor.''

Öte yandan Almanya'daki müslüman kanaat önderleri, Münster kentinde cumartesi günü aracını kalabalığın üzerine sürerek 2 kişiyi ödüren saldırganın psikolojik sorunlarını öne çıkaran ve olayı terör saldırısı olarak nitelendirmeyen Alman medyası ve siyasetçilerini çifte standart uygulamakla eleştirdi. Almanya Müslümanlar Merkez Konseyi Başkanı Aiman Mazyek, müslümanlara yönelik çifte standardı eleştirdi.

Almanya İslam Konseyi Başkanı Burhan Kesici de, Münster'deki gibi benzeri saldırılarda olayın failinin müslüman olması durumunda dini kimliğinin ön plana çıkarıldığını söyledi.