İsrail Yine Öldürüyor

10 Nisan 2018 Salı

Filistin’de, Gazze sınırında 30 Mart'ta başlayan toprak günü gösterileri İsrail askerlerinin saldırılarına rağmen devam ediyor. Göstericilere gerçek mermilerle saldıran israil güvenlik güçleri, bir filistinliyi daha şehit etti. 10 günde şehit olan filistinlilerin sayısı 32’ye çıktı. 

Filistinlilerin gasp edilen toprakları için düzenlediği geleneksel toprak günü yürüyüşlerinde İsrail’in orantısız şiddeti kan dökmeye devam ediyor. İsrail güvenlik güçlerinin Gazze sınırında önceki gün düzenlenen "Büyük Dönüş Yürüyüşü"nde ateş açması sonucu ağır yaralanan Filistinli Mervan Avad Kudeyh, şehit oldu.

Toprak günü gösterilerinde şehit sayısı 32'ye yükseldi

Kudeyh'in şehadetiyle gösterilerin başladığı 30 mart’tan bu yana israil askerleri tarafından şehit edilen Filistinlilerin sayısı 32'ye yükseldi. Sınırdaki barışçıl gösterilere İsrail'in vahşi müdahalesinde bugüne kadar birçoğu gerçek mermiyle vurulan 2 bin 850'den fazla Filistinli yaralandı.  

Lieberman “Dron uçuruyordu” demişti, İsrail ordusu “Tehlike arzetmiyordu” dedi

İsrail ordusunun durdurulamayan vahşeti bu kez bir itirafla ortaya çıktı. İsrail ordusu, Gazze şeridinde şehit olan Filistinli gazeteci Yasir Murteca’nın, “İsrail askerlerine yönelik herhangi bir tehlike arz etmediği halde” katledildiğini itiraf etti. İsrail savunma bakanı Avigdor Liberman, gazetecinin ölümüyle ilgili olarak “dronla çekim yapıyordu” iddiasında bulundu.

İsrail saldırısında 10 filistinli yaralandı, El Halil’de bir genç askeri araçla ezildi

İsrail ordusu, Gazze Şeridi'ne hava saldırısı da  düzenledi. 10 filistinli yaralandı. Batı Şeria’nın El-Halil kentindeyse 17 yaşındaki filistinli bir genç askeri aracın kasıtlı olarak üzerine sürülmesi sonucu, ezilerek ağır yaralandı.