Erken Yaşta Evlilikle Mücadele

10 Nisan 2018 Salı

Çocuk yaşta evliliklerle ilgili Bitlis’te anlamlı bir çalışma yapıldı. Diyanet İşleri Başkanlığının da, dinen uygun olmadığını sıkça vurguladığı kız çocuklarının erken yaşta evlendirilmesine karşı aileler bilinçlendiriliyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı uzmanları sosyologlarla birlikte köy köy gezerek, ailelerle temas kuruyor;

“Kendine, Rabbine ve çevresine karşı henüz sorumluluk bilincinde olmayan bir çocuğun evliliğe zorlanmasının dinİ ve ilmİ hiçbir meşruiyeti, hiçbir temeli yoktur. Yuva kurmanın, eş ve anne olmanın anlamını idrak etme rüştüne erişmemiş bir kızın evlendirilmeye çalışılması asla kabul edilemez bir durumdur.”

Diyanet İşleri Başkanlığınca da defalarca vurgulanan kız çocuklarının erken yaşta evlendirilmelerinin dinen uygun olmadığı konusundaki hassasiyet devam ediyor; “Küçük yaşta henüz evliliğe hazır olmamış bir kız çocuğunu ya da oğlan çocuğunu evlendirdiğinizde sadece ona yazık etmiyorsunuz, toplumun geleceğini ve neslin inşasını da heba etmiş oluyorsunuz." 

Erken yaşta evliliğe karşı ailelerin bilinçlendirilmesi amacıyla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı farklı çalışmalar yapıyor. "Eğer erken yaşta çocukken evlendirilen bir kızımız daha kendisi bakıma muhtaçken kendi kendini idare edemezken bir de bir çocuğun idaresi bakımı üzerine kalınca tabii ki bunu da güzel bir şekilde yetiştiremiyor. Yetişmediği zaman toplumsal problemler ailevi problemler ortaya çıkıyor."

Sosyolog ve Sosyal Destek Uzmanları Köy Köy Gezip Aileleri Bilinçlendiriyor

Bakanlık birimleri İl Müdürlüğü ekipleri erken yaşta ve zorla evlilikleri önlemek için köy köy mahalle mahalle dolaşarak, ailelerle birebir iletişime geçti. "Bayanlarımızın ruhsal bedensel fiziki gelişimi toplumunda gelişimi ilerlemesi için çok önemli. Burada bizler kültürümüzü dinimizi ve örf adet geleneklerimizi yanlış olan noktaları varsa bunları ortaya koyacağız. Zamanın değişimi gelişmesi çocukların okuması ve bilgi sahibi olması çok önemli." 

Görüşmelerde Özellikle Erken Yaşta Evliliğin Sakıncaları Vurgulandı

Sosyolog ve Aile Sosyal Destek Projesi personelinden oluşan ekip, proje kapsamında şimdiye kadar 2 bin 900 aileye ulaştı. Erken yaşta evlilikle ilgili kanun maddeleri hakkında da muhtar, din görevlisi ve vatandaşları bilgilendiriyor. Onlara tavsiye ve uyarılarda bulunuyor; "Şu anda toplumsal olarak ruhsal olarak gelişimimizi sağlamamız ve kanunlara da uymamız bizim vazifemiz devletimiz kanunlarla evlenme yaşını bir akde koymuş bundan önce yapılan bütün evlilikleri yasaklamış. Hem erken yaşta evlendirilen kişi evlendirilen eşine hem de buna aracı olan kişilere hapis cezaları verilebilir."