Kuşların Yuvasını Yapıyor

10 Nisan 2018 Salı

Emekli bir esnafın hayvanları sıcak yuvaya kavuşturmak için, bireysel olarak yaptığı özverili çalışma, 30 yıldır atölyesinde birbirinden şık ve ilginç görünümlü yuvalar yapan Malatyalı Kenan amcaya konuk oluyoruz.

Kuşlar, kediler bu sıcacık yuvalarda soğuk kış günlerinde üşümeden hayatlarını sürdürüyor. Onlara bu güzel yuva imkanını sağlayansa Malatyalı Kenan Durgun. "Yaptığım her kuş evi hizmet veriyor hepsini astıktan sonra gidip takip edip gidip bakıyorum ve yüzde 99 girdiğini görüyorum."

70 Yaşındaki Kenan Amca 30 Yıldır Hayvanlar İçin Dekoratif Yuvalar Yapıyor

70 yaşındaki emekli esnaf Kenan Durgun 30 yıl önce vermiş bu işe ömrünü. Kuşlarla kedi ve köpekler için yuva yapıyor. Atölyesinde ahşapları kesiyor, biçiyor, ekliyor ve ortaya birbirinden güzel yuvalar çıkıyor; "Ben tahtayla ağaçla uğraşma hevesim çok çocukluğumdan beri ortaya güzel şeyler de çıkınca daha da zevk alıyorum ve yaptığım her kuş evi hizmet veriyor."

Kuşlar için  yaptığı saray, cami ve şato görünümünde 13 katlı ve 150-200 odalı yuvalar da var. Onları şehrin uygun yerlerine asıyor. Kedi ve köpekler için de konak görünümlü yuvalar üretiyor. Üstelik bu onun için bir gönül işi. Hiçbir maddi gelir sağlamıyor. Yuvaların her birini kendi imkanlarıyla hem kentteki hem de Türkiye'nin çeşitli şehirlerindeki belediyelere ücretsiz gönderiyor; “Kargosuna kadar kendim ödüyorum içine hediyeler de koyup gönderiyorum. Büyükşehir Belediye başkalarına ve mektup da yazıyorum her bir yerde ikişer tane dörder tane asılıp insanlara örnek olur mu diye."

Kenan Durgun bugüne kadar hayvanlar için yaklaşık 3 bin yuva yaptı. Ancak yetersiz diyor. Bu gibi hizmetlerin türkiye genelinde yaygınlaşmasını istiyor; "Bu dünya sadece bizim değil yani biz kendi çoluğumuzu çocuğumuzu kanadımız kolumuz altına alıyoruz. Etrafımızda dışarıda kediler köpekler kuşlar donuyor mu barınacak yerleri yok mu onların yaşadığı ağaçları kesiyoruz bizim hakkımız var mı? onlara yaşama şansı vermiyoruz. Bunlara birileri öncülük etmesi gerekirken benim gibi başkaları da çıksa yapsalar daha çok ses getirir ama ben tek kaldım."