İsviçre'de Sosyal Dem. Parti Lideri Diyanet’in Çalışmalarına Destek Verdi

22 Kasım 2017 Çarşamba

İsviçre’de sosyal demokrat partisi liderinden, ülkedeki müslümanlara ilişkin  ilginç bir açıklama geldi. Christian Levrat, İsviçre’de İslam’ın resmi din olarak tanınmasını istedi.. Levrat, Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ülkedeki çalışmalarına kısıtlama getirilmesini de eleştirdi.

“İslam Resmi Dinlerden Biri Olsun”

İsviçre sosyal demokrat partisinin lideri Christian Levrat, İslam'ın resmi din olarak tanınmasında ısrarlı.  Daha önce zaman zaman konuyu gündeme getiren Levrat, önerisini tekrarladı. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın, ülkesindeki faaliyetlerini de destekleyen Levrat, Sonntags Zeitung gazetesine demeç verdi.

"İsviçre'de 400 bin müslüman var ve bunların 160 bini İsviçre pasaportu taşıyor. İslam bizim ülkemize ait. Ülkemizde bulunan yaklaşık 240 caminin, Diyanet’e ait olmayan bazılarında radikalleşme eğilimleri görülüyor. İslam’la ilgili olarak batı toplumları ve müslümanlar her iki taraf adım atmak zorunda."

Partisinin "İsviçreli İslam'ın Yol Haritası" adlı özel bir çalışma yürüttüklerini açıklayan sosyal demokrat partisi lideri, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ülkesindeki faaliyetlerine de destek verdi;

"Diyanetin İsviçre'deki bazı camilere finansmanının yasaklanmasına karşıyım. Çünkü, türk imamların yasaklanması vahhabi ve selefiler tarafından doldurulacak bir boşluk oluşturabilir. Bunlar İslam hakkında daha radikal vaazlar veriyor. Her şeyden önce imamların arapça yerine almanca ve fransızca vaaz verdiği türk etkisini tercih ediyorum."