'İyilik Vakti' Filistin Özel Yayını...

21 Mayıs 2021 Cuma
'İyilik Vakti' Filistin Özel Yayını...

"İyilik Vakti" Filistin Özel Yayını...

Diyanet TV'de ekranlara gelen "İyilik Vakti" programı Filistin Özel yayınıyla izleyiciyle buluştu.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Selim Argun'un konuk olduğu programda Filistin'deki durum değerlendirildi. 

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Selim Argun, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'ın ve Diyanet İşleri Başkanlığının il ve ilçe müftülüklerinin çalışmalarıyla Filistin halkının yanında olduğunu söyleyerek şu ifadelere yer verdi: 

“Diyanet İşleri Başkanlığımızın son kriz ortaya çıkmadan önce de Türkiye'de ve İslam aleminde Kudüs ile alakalı farkındalık meydana getirmek için çalışmaları vardı. Özellikle Kudüs ziyaretlerinin arttırılması noktasında Başkanlığımızın çalışmalarının olduğunu ifade etmek isterim. Çünkü bizlerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak Kudüs'e seyahat etmemiz, Mescid-i Aksa'nın avlusunda namaz kılmamız, Diyanet İşleri Başkanlığı olarak varlığımızla orada bulunmamız en başta oradaki kardeşlerimiz için moral ve motivasyon kaynağı oldu.” 

Mescid-i Aksa ve Filistin bizim ayrılmaz bir parçamız…

“Mescid-i Aksa ve Filistin bizim ayrılmaz bir parçamızdır.” diyen Argun şöyle devam etti:

“Netice itibarıyla Mescid-i Aksa ve Filistin bizim ayrılmaz bir parçamız. Hutbelerde, vaazlarda Kudüs ve Mescid-i Aksa temalı programlarımız oldu. Diyanet TV aracılığıyla şu anda yapmış olduğumuz gibi özel programlar, yazılı ve görsel medyadaki dergilerimizde, çocuk dergilerimizde, kitaplarımızda son dönemde artan bir ivmeyle Kudüs temalı konular işleniyor. Lise ve dengi okullarda düzenlenen yarışmalar, Kudüs meselesiyle ilgili olarak dünyadaki vicdan sahibi din adamlarını harekete geçirmek, bu konuda onlara sorumluluklarını hatırlatmak amacıyla yapılan girişimler olsun. Bütün bunlar düşünüldüğü zaman Başkanlığımızın sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte hareketi de düşünüldüğünde gözle görülür bir çalışma içerisinde olduğunu ifade edebiliriz.”

Arşivler, milletlerin hafızalarıdır…

“Kudüs davası, bir 'Arap-İsrail' meselesi değil, Kudüs'e sahip çıkmak itikadi ve imani bir meseledir, dini bir vecibedir. Çünkü Kudüs'ün bizim ilk kıblemiz ve Efendimiz aleyhissatu vesselamın Miraç’a çıktığı bir coğrafya olması, dört yüz yılı aşkın süre Osmanlı Devleti'nin himayesinde olması önem arz etmektedir. Arşivler, milletlerin hafızalarıdır. Osmanlı arşivlerinde Kudüs ve Filistin ile alakalı milyonlarca arşiv belgesi var. Tapusu adeta bizim arşivlerimizde olan bir coğrafya.” 

Türkiye Diyanet Vakfı gönüllülerinin katıldığı programda canlı bağlantılarla da Gazze'de yaşananlar izleyiciye aktarıldı.

"İyilik Vakti" Aykut Burak Şimşek'in sunumuyla her Salı saat 21.30'da Diyanet TV'de...