İzmir'deki Telkâri Ustası Mehmet Ağca, hayatını “Helal Kazancın Alın Teri”nde anlattı…

26 Ocak 2021 Salı
İzmir'deki Telkâri Ustası Mehmet Ağca, hayatını “Helal Kazancın Alın Teri”nde anlattı…

İzmir'deki Telkâri Ustası Mehmet Ağca, hayatını “Helal Kazancın Alın Teri”nde anlattı…

Diyanet TV'de ekranlara gelen mesleklerin ve meslek erbaplarının hayatlarının ele alındığı "Helal Kazancın Alın Teri" programında bu hafta telkâri sanatı anlatıldı.

İzmir'de yaşayan Telkâri Ustası Mehmet Ağca, hayatını telkâri sanatıyla kazanıyor. Ağca, Gaziantep'te yaşarken ilkokulda başlayan telkâri öğrenme ve ardından gelen ustalık serüvenini Diyanet TV'de ekranlara gelen "Helal Kazancın Alın Teri" programına anlattı. 
 
Küçük yaşta babasını kaybeden Ağca, hayatı çalışarak öğrenmiş. Ağca, kırk yıllık iş hayatında birçok sanatı edindiğini söylüyor. Sanatı ve sanatçı olarak çalışmayı sevdiğini ifade eden Ağca, önce sedefkar olarak başlamış ardından 12 sanat edinerek sevdiği işi bulmuş ve telkâri ustası olarak el emeği işlerinden ekmeğini çıkarıyor.

Helal kazancın önemine vurgu yapan Ağca, şu ifadeleri kullandı:

"Helal kazanç, alın teri ile kazandığın, kimsenin malında, emeğinde gözü olmayan kazançtır. Bedava kazancın, hayrını göremezsin. Ben, yaşantım boyunca bırak haram kazanmayı, düşünmedim bile öyle bir kazanç. Ben açık sözlüyüm, hayatım boyunca kimsenin hakkını da yememişimdir. Mutfağımda ne varsa, soğan ekmek yerim, geçinirim. Olursa yerim, olmazsa da Allah’a şükrederim."

Telkâri sanatının inceliklerini anlatan Ağca, Türkiye'deki telkâri çeşitlerini ve tesbih üzerine işlenen telkâri sanatını şu sözlerle anlattı:

"Türkiye'de üç çeşit telkâri vardır. Birisi Mardin'dir. Mardin, en meşhur telkâridir. Trabzon vardır. Hasır ve tel kırma derler ona. Gaziantep'teki telkâriyi çoğu insan bilmez. Gaziantep'teki telkâri, hem ağaca işlenir hem de metale işlenir. Metal dediğim tüfeğin namlusuna, silahın mekanizmasına işlenir. Tesbih, malzemeden malzemeye değişir. Ağaçtan yapıyorsan yarıya kadar aynıdır ama ondan sonra değişir. Ağaç yaparsın yine kesim aynıdır. İşçilik farklı olur. Tane boyutlarını kesersin. Bunu, taş malzemede yaparsan farklı olur. İmamiyesini kesersin onun da komutunu yaparsın. Tesbihe işçilik katacaksan önce nasıl bir desen atacaksın, onu belirlersin. Telkâri işleyeceğim zaman çizimi yaparım, telkâriyi işlerim. Bende, en az süren tesbih bir aydır. Tesbih küçük ama işçilik incedir."

 “Helal Kazancın Alın Teri” her Cumartesi saat 21.00’de Diyanet TV’de…