Kabe'nin Minik Hacıları

11 Eylül 2017 Pazartesi

Hac mevsimi sona ererken hacılar da ülkelerine dönmeye başladı. İbadetin lezzetinin yanı sıra kutsal topraklar bu yıl da çocuk cıvıltıları ile doluydu. Ailesiyle beraber gelen farklı renk ve cinsiyetten çocuklar, kutsal topraklarda ibadet yapan hacılara neşe kattı.

Annesinin kucağında, babasının omzunda, kimileri de kendileri gibi küçük ihramlarıyla binlerce çocuk bu yıl da hacda büyüklerinin ibadetine eşlik etti.

Diyanet İşleri Başkanlığı rakamlarına göre, Türkiye'den bu yıl yaşları 0 ila 2 arası değişen 88, 2 ila 12 yaş aralığında 134 çocuk aileleriyle hacca gitti. Bulunduğu her ortama neşe katan çocuklar, kutsal topraklarda da görenleri tebessüm ettiren anlar yaşattı.

Kabe'de ki tavaf alanında ve şeytan taşlama alanlarında yaptıkları sevimli hareketlerle ilgi odağı haline gelen minikler, hac farizasını yerine getiren büyüklerine eşlik etti.

Öte yandan bu yıl Suudi Arabistan Eğitim Bakanlığı ile Hac Bakanlığı’nın çocuklara yönelik başlattığı proje de başarıyla uygulandı. Bu hac dönemi aileleriyle birlikte gelen 41 çocuğa, pilot bölge Mekke-i Mükerreme’de hac sezonu boyunca yatılı olarak bakıldı.

Çocuklarını hac döneminde başka bir yere bırakamayacak durumda olan aileler için çok büyük kolaylık getirmesi beklenen uygulamanın ilerleyen yıllarda yaygınlaştırılması bekleniyor.