Kalp Hastası Anne, Ömrünü Engelli Çocuklarına Adadı

19 Haziran 2019 Çarşamba

Kalp hastası anne, ömrünü engelli çocuklarına adadı…

Muş'un Hasköy ilçesinde geçen yıl eşini kaybeden 11 çocuk annesi kalp hastası Türkan Basım, 5 engelli çocuğuna büyük bir özveriyle bakarak herkese örnek oluyor.

Geçen yıl eşi kalp krizi sonucu vefat eden 65 yaşındaki Basım, engelli olan 5 çocuğunun ihtiyaçlarını tek başına gideriyor.

Devletten aldığı destekle ailesinin geçimini sağlayan, ev işlerinin yanı sıra çocuklarının bakımını üstlenen Basım, hayatını çocuklarına adadı. Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü personelinin kendilerini belirli aralıklarla ziyaret ettiğini anlatan Basım, "Devlet yardım etmeseydi bu çocuklara bakamazdım. Allah devletten razı olsun. Sabah kalktığımda onlara kahvaltı hazırlıyorum. Akşama kadar başlarındayım. Hasta oldukları için yürüyemiyorlar. Babaları bir yıl önce vefat etti. 25 yıldır bu çocuklara bakıyorum. Şimdi çocukların maaşları var. Onlara daha iyi bakıyorum. Kalp hastasıyım, ağır kalp ameliyatı geçirdim." dedi.

Aileyle yakından ilgilendiklerini belirten Muş Sosyal Hizmet Merkezi Müdür Yardımcısı Erkan Er,”Kurum olarak engellilerimize evde bakım hizmeti veriyoruz. Yıl içerisinde gelip aileyi dinliyoruz, sorunlarını çözmeye çalışıyoruz. Sıkıntıları çözebilmek bize mutluluk veriyor. ”dedi.

Annesinin ömrünü çocuklarına adadığını belirten ailenin büyük çocuğu Şeref Basım, "5 engelli kardeşim var. Tek bir kişinin kaldırabileceği yük değil. Annem hepsine göğüs germiş, tek başına kardeşlerimin ihtiyaçlarını gideriyor. Elimizden geldiğince anneme yardımcı oluyoruz. Allah devletimize zeval vermesin. Geçim sağlamak zor. Devletimizin sağladığı yardım olmazsa bu çocuklara bakmak imkansız. "diye konuştu.

 

Haber: Mehmet Emin Demirel-(Özkan Tokmakoğlu)