Kanada’daki İslam Karşıtı Saldırı

21 Eylül 2016 Çarşamba

Türkiye, Kanada’da geçtiğimiz günlerde İslam karşıtı bir saldırıya maruz kalan Afgan kökenli müslümanlara yardım eli uzattı. Toronto Başkonsolosu ve Din Hizmetleri Ataşemiz, kundaklanan İbrahim Camii’ni ziyaret etti ve Türkiye Diyanet Vakfı’nın yardım çekini teslim etti. 

Afgan Müslümanlarca Kurulan Camiye TDV Yardım Çeki Hediye Edildi

Kanada’daki İbrahim Camii, kurban bayramının 3. Günü olan 14 eylül’de kundaklandı. Afgan kökenli müslümanların gayretleriyle kurulan camide çıkan yangın çevre sakinlerinin gayretleriyle büyümeden söndürüldü. Kundakçı da aynı gece yakalandı. Türkiye’nin Toronto Başkonsolosu Erdeniz Şen ile Kanada Toronto Din Hizmetleri Ataşesi Mahmut Demir, çirkin saldırı sonrası Afgan müslümanlara geçmiş olsun ziyaretinde bulundu. Türk heyet caminin Mütevelli Heyeti Başkanı Mustafa Haşimi’ye TDV yardım çeki ile Kur’an-ı Kerim ve Diyanet yayınlarından oluşan bir set hediye etti. 

Haşimi,bu ziyaretin, Türkiye ile Afgan halkı arasında tarihten gelen samimi ve sıcak kardeşlik bağının güzel bir örneği olduğunu söyledi. Başkonsolos Şen ise, konuşmasında saldırıdan üzüntü duyduklarını dile getirdi ayrıca, Türkiye’deki darbe girişimiyle ilgili bilgi verdi. Şen, afgan toplumunu Kanada’daki Fetö bağlantılı kurum ve kuruluşlar konusunda uyardı.