KKTC Büyükelçisi Köprülü 'Sefirlerin Gözünden'e konuk oldu...

3 Şubat 2021 Çarşamba
KKTC Büyükelçisi Köprülü 'Sefirlerin Gözünden'e konuk oldu...
KKTC Büyükelçisi Köprülü "Sefirlerin Gözünden"e konuk oldu...

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Büyükelçisi Kemal Köprülü, Diyanet TV'de ekranlara gelen "Sefirlerin Gözünden" programına konuk oldu.
 
Salgın sürecinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin aldığı tedbirlere ilişkin bilgiler veren Köprülü, Türkiye Cumhuriyetinin bu süreçte KKTC’nin yanında olduğu ve KKTC’ye büyük destekler sağladığını ifade ederek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etti.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin salgın sürecinde aldığı tedbirleri anlatan Köprülü "Hükümetimiz, ilk korona virüs vakasının görülmesiyle çok ciddi tedbirler aldı." dedi.

Doğu Akdeniz ve Kapalı Maraş’taki duruma değinen Köprülü, “Ulusal davayı Türkiye ile birlikte yürütüyoruz.” diyerek, sözlerine şöyle devam etti: 

“Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak Doğu Akdeniz’in bir barış havzasına dönüştürülmesini istiyoruz. Bu konuda da çalışıyoruz. Geçmişteki görüşmelerde de olduğu gibi Rum tarafının bu uzlaşmaz tutumu devam etmektedir. Ulusal davayı Türkiye ile birlikte yürütüyoruz. Doğu Akdeniz’de, Mavi Vatan’daki haklarımızdan hiçbir zaman vazgeçmeyeceğiz.” İfadelerini kullandı.

Köprülü, “Kıbrıs Sorunu”na ilişkin ise şu sözleri kullandı:

“Kıbrıs konusunda son dönemde çok ciddi değişiklikler vardır. Özellikle geçtiğimiz yıl ekim ayında Cumhurbaşkanımız Sayın Ersin Tatar’ın seçilmesiyle birlikte yürütülen çalışmalarda da değişiklikler ortaya çıkmıştır. Çok iyi bildiğiniz gibi Kıbrıs konusundaki müzakereler 1968 yılından itibaren çeşitli aralıklarla devam etmektedir. Kıbrıs Rum tarafıyla bir federasyon kurulması amacıyla elli iki yıldır sürdürülen görüşmeler, 2017 yılında başarısızlıkla sona ermiştir. Elli iki yıl, Kıbrıs Türk halkı Rumlarla federasyon konusunu konuşarak çok büyük bir zaman kaybına uğramıştır. Bunu, açıklıkla dile getirmek istiyorum ki; Kıbrıslı Rumlar, Türklerle hiçbir zaman için siyasi eşitliği ve ekonomik refahı paylaşmak istememiştir. Çeşitli süreçlerden geçen Birleşmiş Milletler şemsiyesi altındaki müzakerelerde, birçok çözüm planı farklı dönemlerde ortaya konmuştur. Tüm çözüm planlarını Rum tarafı reddetmiştir. Bu an itibarıyla önerimiz, Kıbrıs’ta iki devletin egemen eşitliğine dayalı bir çözüme ulaşılması yönündedir.”

Türkiye'nin salgın sürecinin başından bugüne kadar Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetine salgınla mücadelede çok büyük katkıları olduğunu ifade eden Köprülü, sözlerin şöyle tamamladı:

"Bu dönem içerisinde her zaman olduğu gibi Anavatan Türkiye yine Kıbrıslı Türk'ün yanında durmuş ve bize salgınla mücadelede çok büyük katkı sunmuştur. Özellikle Kovid ilacının temini hususunda çok büyük miktarda bize ilaç gönderilmiştir. Bunun yanında tulum, dezenfektan, test kitleri gibi tıbbi malzemeleri Anavatan Türkiye her zamanki cömertliğiyle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne bu malzemeleri hibe olarak göndermiştir. Bu, bizim açımızdan çok önemlidir. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatlarıyla iki aylık bir süre içerisinde yüz yataklı Kıbrıs'ta olmayan 'Acil Durum Pandemi Hastanesi' tamamen Türkiye'nin finansmanıyla devlet hastanesinin yanında tamamlanmıştır. Bunlar çok büyük desteklerdir. Bu vesileyle Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a ve Türkiye Cumhuriyetine çok teşekkür ediyorum."

“Sefirlerin Gözünden” her Pazar saat 13.00’te Diyanet TV’de…