Kritik YAŞ Toplantısı Bugün

28 Temmuz 2016 Perşembe

Tüm gözler Çankaya köşkünde yapılacak olan Yüksek Askeri Şura’ya çevrildi. Darbe girişiminin ardından bir hafta öne çekilen tarihi YAŞ toplantısında, bugün ilk kez Genelkurmay Başkanlığı Karargahı yerine çankaya köşkünde yapılacak.

Yüksek Askeri Şura İlk Kez, Genelkurmay Karargahı Yerine Köşk’te Toplanacak

Yüksek askeri şura üyeleri, bugün, tarihin en kritik toplantılarından biri için Çankaya Köşkü’nde biraraya gelecek. Çankaya köşkü ilklerin YAŞ’ına sahne olacak. Yüksek Askeri Şura ilk kez Genelkurmay Başkanlığı karargahı yerine Çankaya Köşkü'nde toplanacak. Her yıl çakmak salonunda yapılan ve çok gizli nitelikli toplantı için ilk defa karargah dışına çıkılacak.

Genelkurmay başkanı Hulusi Akar ve komuta kademesi toplantıda hazır olacak. Bu yıl ilk kez Yüksek Askeri Şura’ya Milli Savunma Bakanı da katılacak. Yüksek Askeri Şura Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında toplanacak. Toplantıda Türk Silahlı Kuvvetlerindeki terfi ve atamalar görüşülecek. Şüphesiz en önemli gündem maddelerinden biri de Fethullahçı Terör Örgütü'nün darbe girişimi hem de TSK’daki yapılanması olacak.

Yüksek Askeri Şura’da, darbe girişimiyle ilişkili oldukları suçlamasıyla gözaltına alınan ya da tutuklanan 100'ü aşkın general ve amiral ile bini aşkın subay ve astsubayın durum uele alınacak. Ancak YAŞ’ta ilk defa TSK’dan ihraçlar görüşülmeyecek bu konu olağanüstü hal kanunu kapsamında karara bağlanacak.

Görev süreleri dolmayan Genelkurmay Başkanı, Kara ve Hava Kuvvetleri komutanlarıyla; diğer kuvvet komutanlarının durumu da YAŞ toplantısında netlik kazanacak. 

Gata'da tedavi altında bulunan Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Galip Mendi'nin YAŞ’a katılamaması gündemde. Bugünkü toplantıda yer almayacak diğer yaş üyeleri ise darbe girişimi nedeniyle tutuklanan Orgeneral Akın Öztürk ile 2. Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bugün Başbakan Yıldırım ve Org. Akar’la görüştü

Bu arada, Yüksek Askeri Şura öncesi külliyede çok önemli bir zirve gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; Başbakan Binali Yıldırım ve Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ile görüştü.