Kübalı Müslümanların Cami Özlemi

2 Mart 2015 Pazartesi

Küba’da yaşayan Müslümanlar ibadetlerini rahatça yapabilecekleri bir caminin özlemini çekiyor. Müslümanlar, cami bulunmayan ülkede dini vecibelerini yerine getirebilecekleri bir cami yapılmasını istiyor. Namazlarını genellikle evlerinde kılan Müslümanlar, cuma namazlarını ise Casa de Los Arabes adını verdikleri bir evde kılıyor. Cuma namazlarına yaklaşık 50 kişi katılıyor. Namazlar; erkekler önde, kadınlar arkada saf tutarak birlikte kılınıyor. 

 

Türkiye’nin Küba’ya cami yapma projesiyle ilgili görüşmeler devam ederken, Kübalı Müslümanlar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Küba ziyaretinin cami yapımı sürecini hızlandıracağı umudunu taşıyor.

 

Aşk-ı Nebi Küba’da

Öte yandan, Aşk-ı Nebi sergisi, Erdoğan’ın Latin Amerika ziyareti kapsamında başkent Havana’daki sanatseverlerle buluştu. Sergi, Kültür ve Turizm Bakanlığı, TİKA, Türkiye Diyanet Vakfı, Küba İslam Cemiyeti ve İslam Kültür Sanat Platformunca düzenleniyor. Sergide yer alan 41 parça eser, hat sanatının farklı usulleri ve birçok farklı yazı çeşitleriyle yazılmış ayetler, hadis-i şerifler ve hilye-i şeriflerden oluşuyor.

 

Aşk-ı Nebi sergisinin gelecek ay farklı koleksiyonlarla Brezilya, Nisan ayında ise Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri kapsamında hem Arjantin hem de Avustralya’da da açılacağı belirtiliyor.