Kudüs'e Turizm Seferleri Çağrısı

2 Aralık 2015 Çarşamba

Ürdün'den Kudüs'e Turizm Seferleri Önerisi

Konu, geçtiğimiz hafta İstanbul’da düzenlenen çalıştay’da da ele alındı… Ürdün Turizm bakanı, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ile görüşerek Filistin halkının yararına olmak üzere Kudüs ziyaretlerinin Ürdün üzerinden yapılmasını istedi. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, yeraldığı her platformda Kudüs’ün müslümanlar tarafından yalnız bırakılmaması gerektiği mesajını veriyordu… Bu mesaja Ürdün’den olumlu yanıt geldi.

Ürdün, Kudüs Ziyaretlerinin Kendi Toprakları Üzerinden Yapılmasını Önerdi

Ürdün Turizm Bakanı Nayif El-Fayiz, Filistin ekonomisini canlandırmak üzere, Ürdün üzerinden Kudüs’e turizm seferleri düzenlenmesini önerdi. Fayiz bu önerisini, geçtiğimiz hafta İstanbul’da düzenlenen “Kudüs'ün turizm potansiyeli çalıştayı”nda dile getirdi. 
 
Ürdünlü bakan, İslam ülkelerinden temsilcilerin katılımıyla düzenlenen çalıştayda başkan Görmez ile görüştü; Diyanet İşleri Başkanlığı'nın düzenlediği Kudüs bağlantılı Umre seferlerinin Ürdün üzerinden yapılması çağrısında bulundu. Filistin ekonomisinin canlanması amacıyla atılacak bu adım ile ilgili olarak Fayiz, Türk Seyahat Firması yetkilileriyle de görüştü.
 
Diyanet İşleri Görmez, sözkonusu çalıştayda Mescid-i Aksa'nın ziyareti konusunda İslam alimleri arasında yaşanan fetva çelişkisine de dikkat çekmişti. Bu çelişkiye son verilmesi gerektiğini ifade etmişti.