İki Ayda 108 Filistinli Öldürüldü

3 Aralık 2015 Perşembe
İsrail iki ayda çeşitli gerekçelerle100’den fazla filistinliyi öldürdü. İsrail güvenlik güçleri, evlerinden zorla çıkartılmalarına ve Mescid-i Aksa’nın ihlallerine karşı düzenlenen gösterilerde filistinlilere karşı gerçek mermi kullandı. Bu arada, Gazze sınırında tatbikat başlatıldı.

Öldürülen Filistinlilerden Çoğu Gösteriler Sırasında Gerçek Mermiyle Vuruldu

İsrail güvenlik güçleri ve yahudi yerleşimcilerin saldırılarında, son iki ay içerisinde hayatını kaybeden filistinlilerin sayısı 108'i buldu. Bunlardan 24’ü çocuk, 5’i kadındı. Gazze ve Batı Şeria’da öldürülen filistinlilerin çoğu, evlerinden zorla çıkartılmalarına ve Mescid-i Aksa’nın ihlallerine karşı gösteri yaparken gerçek mermiyle vuruldu. Bölgede yaşanan çatışmalardan basın mensupları da etkilendi. Kasım ayında İsrail müdahalelerinde 9 basın mensubu yaralandı, 5 gazeteci ise gözaltına alındı.

İsrail Gazze Sınırında Hamas’a Karşı Tatbikat Başlattı

Sivillere yönelik şiddetin dozu artarken israil ordusu da Gazze sınırında tatbikat başlattı. Farklı askeri birimlerin katılımıyla düzenlenen tatbikatın amacının, Filistin’de direniş gösteren Hamas’ın faaliyetlerini engellemek ve İsrail’e dönük saldırıları durdurmak olduğu açıklandı.