Nato’dan Karadağ’a Tarihi Davet

3 Aralık 2015 Perşembe
Rusya’nın tüm itirazlarına rağmen Nato’dan, Karadağ’a tarihi bir davet geldi. Nato Dışişleri Bakanları, Karadağ’ın ittifakın 29’uncu üyesi olması konusunda anlaştı. Genel Sekreter Stoltenberg, “Karadağ’ın üyeliği Nato’yu daha güvenli yapacak” dedi. 
 
Rusya her defasında karşı çıktı ancak nato geri adım atmadı. Tarihi karar, Brüksel'de gerçekleştirilen, Nato Dış İşleri Bakanları toplantısında alındı… Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun da yeraldığı toplantıda Adriyatik ülkesi Karadağ'ın Nato'nun 29'uncu üyesi olması konusunda anlaşma sağlandı. 

Rusya’nın İtirazlarına Rağmen Karadağ Nato İttifakının 29. Üyesi Olacak

Nato Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, eski Yugoslavya Cumhuriyetlerinden Karadağ’ın ittifaka davet edildiğini duyurdu. Genel sekreter, "Bugün hem Karadağ, hem Batı Balkanlar, hem de Nato için güzel bir gün. Bu karar, çok güzel bir ittifakın başlangıcı" dedi. Karadağ Başbakan Yardımcısı Igor Luksic ise, “Karadağ’ın üyeliği, Nato’ya katılmak isteyen diğer ülkelere de cesaret verecek” yorumunu yaptı. Karadağ, aylar sürebilecek katılım müzakerelerinin ardından ittifakın 29. üyesi olacak.
 
 
Arnavutluk ve Hırvatistan’ın 2009 yılında katılımının ardından Nato’nun balkan ülkelerinden birine yaptığı bu ilk davete Rusya’nın karşı olduğu biliniyordu… Katılım davetiyle ilgili Rusya’dan gelen ilk açıklamada ise, Karadağ'ın Nato'ya katılması durumunda ortak programların iptal edilebileceği ifadeleri yer aldı.