Kuran'ı Yasaklayalım Diyen Hollandalı Siyasetçiye Soruşturma

29 Temmuz 2015 Çarşamba

İslam’a ve Müslümanlara yönelik hakaretleriyle tepki çeken Hollandalı aşırı sağcı siyasetçi Geert Wilders hakkında Avusturya Savcılığı tarafından tahrik ve kışkırtıcılık suçlamasıyla soruşturma başlatıldı. Soruşturma; Geert Wilders'in Mart ayında Viyana'da yaptığı konuşma üzerine açıldı.

İslam karşıtı sözleri ve girişimleri Müslüman toplumun büyük tepkisini çeken Hollandalı aşırı sağcı Özgürlük Partisi Lideri Geert Wilders, bu kez hakkında açılan soruşturmayla gündemde.
 
 
Hollandalı siyasetçi geçtiğimiz Mart ayında Avusturya'da yaptığı "Avrupa'da İslam Tehdidi" başlıklı konuşmasında Kur’an-ı Kerim’i Adolf Hitler'in Kavgam kitabı ile kıyasladı ve yasaklanmasını istedi. Wilders’in bu çirkin yakıştırması, hakkında soruşturma açılmasına yol açtı. Soruşturma kararında Avusturya'daki Müslüman Örgütleri İnisiyatifi’nin savcılığa yaptığı suç duyurusu etkili oldu. Savcılık, Wilders'in konuşmasını kışkırtma ve tahrik kapsamında inceleyecek.
 
Wilders, en son Amerikan Özgürlük Koruma İnisiyatifi'nin Mayıs ayında düzenlediği ve İslam’ın kutsal değerlerine hakaret içeren karikatür yarışmasına katılan eserlerin Hollanda televizyonlarında gösterilmesini sağlayarak büyük tepki çekmişti.