Madaya’daki İnsani Kriz

12 Ocak 2016 Salı

Suriye rejiminin kuşatması altındaki madaya bölgesinde yaşanan insani kriz Birleşmiş Milletler’i harekete geçirdi. İspanya ve Yeni Zelanda’nın talebi güvenlik konseyi toplandı. Toplantıda, açlık nedeniyle ölümün eşiğine gelen 400 kişinin acilen tahliye edilmesi gerektiği ifade edildi…

İç savaş, patlamalar ve savaşın gölgesinde hayatta kalma mücadelesi…  Suriye rejiminin kuşatmasındaki madaya bölgesinde şimdiye kadar çoğu çocuk 40’a yakın sivil açlıktan öldü. Madaya’daki insani kriz Birleşmiş Milletler’i harekete geçirdi. Güvenlik Konseyi, Yeni Zelanda ve İspanya'nın talebi üzerine toplandı. Görüşmede suriye'de kuşatma altındaki kentlerde yaşanan açlık sorunu masaya yatırıldı.

Toplantı sonunda Yeni Zelanda’nın BM Daimi Temsilcisi, Suriye'deki tüm taraflara, insani yardım konvoylarının bütün bölgelere ulaşmasını sağlama çağrısı yaptı. 

BMGK’da Açlıktan Ölüm Sınırındaki 400 Kişinin Acilen Tahliye Edilmesi İstendi

İspanya’dan da benzer açıklamalar geldi. İspanya BM daimi temsilcisi, 400 kişinin açlıktan ölmek üzere olduğunu, bu kişilerin acilen bölgeden tahliye edilmesi gerektiğini söyledi. “insanları aç bırakmak için kentleri kuşatmak savaş suçudur. Biz buna rıza gösteremeyiz" ifadelerini kullandı. 

Pekçok ülkenin tepkisine neden olan insani kriz karşısında suriye yönetimi; madaya'da açlık olmadığını, bölgeden gelen fotoğraf ve görüntülerin gerçeği yansıtmadığını savunuyor.