Mekke’deki Vinç Kazası

14 Eylül 2015 Pazartesi

Müslümanların en kutsal mekanındaki kaza, Kabe’nin çevresinde yıllardır sürdürülen inşaat çalışmalarını bir kez daha tartışmaya açtı. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, meseleyi “Kabe vinçlerin gölgesinden kurtulmalı” sözleriyle gündeme getirdi.

 

Görmez: Bu Büyük İbadetin Vinçlerin Gölgesinden Kurtulması En Büyük Temennimizdir

"Artık bütün İslam dünyası olarak bu büyük ibadetin vinçlerin gölgesinden kurtulması kısa sürede artık bu inşaatın bitmesi en büyük temennimizdir. İnşallah en kısa zamanda biter ve bütün dünyadan giden hacı adaylarımız bu ibadetlerini en güzel bir şekilde yerine getirirler."

Boyu yüz metreyi bulan tonlarca ağırlığındaki vincin devrilmesiyle Mekke’de korkunç bir facia yaşandı. Peki bu vinçler neden yıllardır Kabe’nin çevresinde bulunuyor?

Kabe’nin çevresindeki tavaf alanını genişletmek için 4 yıldır çalışma yapılıyor… Yaklaşık 50 vinç gece gündüz bölgede çalışma yapılıyor. 2011 yılından bu yana kutsal toprakları ziyaret eden tüm hacılar, Kabe’yi dev iş makinalarının altında tavaf ediyor. Aslında yaşanan bu facia, aktif çalışmanın sürdüğü inşaatın neden olduğu ilk olay değil. Geçen yıl da vinçten bir parça düşmüş, tavaf alanının kapatıldığı bir döneme denk geldiği için ölen ya da yaralanan olmamıştı. Ancak bu kez kaza bir faciayla sonuçlandı; vinç yüzlerce müslümanın Kabe etrafında ibadet ettiği bir anda meydana geldi.

Kabe’yi Genişletmek İçin Başlatılan İnşaat Ne Zaman Tamamlanacak?

Suudi yetkililer, Mescid-i Haram’ı genişletme projesi kapsamındaki inşaatları işaret ederek, güvenlik gerekçesiyle,ülkeye kabul edilen hacı adaylarının sayısını azaltmıştı. Tüm ülkelere hac kotası uygulanmıştı. Kâbe’yi genişletme projesini Suudi bir inşaat firması yürütüyor. Yalnızca revakların restorasyonu bir türk şirketi tarafından yürütülüyor. Türk şirketin çalıştığı şantiye hac nedeniyle kapalı. Dört yıldır devam eden inşaat faaliyetinin ise 2020 yılında tamamlanması planlanıyor.