Mescid-i Aksa İmamı İkrime Sabri Türkiye’de

18 Eylül 2015 Cuma

"Önceki gün Türkiye’de iki önemli ziyaret gerçekleştiren Kudüs eski Başmüftüsü ve Mescid-i Aksa İmamı İkrime Sabri Diyanet Haber’e dikkat çekici değerlendirmelerde bulundu. Mescid-i Aksa’ya yönelik saldırıları ve hak ihlallerini anlatan Sabri, "Mescid- i Aksa, tüm dünya müslümanları için izzet ve şerefin minaresi olarak kalacaktır” diye konuştu."

"Son günlerde birbiri ardına gerçekleşen üzücü hadiselerle gündeme gelen Mescid-i Aksa’nın İmam-Hatibi İkrime Sabri, yaşanan olayların ardından geldiği Türkiye’de. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’i ziyaretiyle başlayan Türkiye temaslarında Sabri’nin ikinci durağı Cumhurbaşkanlığı külliyesi oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından beraberindeki heyetle birlikte Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde kabul edilen eski Kudüs Baş Müftüsü ve Yüksek İslam Konseyi başkanı İkrime Sabri’ye kabulde Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez eşlik etti."

Ziyaretin Ardından Diyanet Televizyonuna Konuk Olan İkrime Sabri Diyanet Haber’e Önemli Açıklamalarda Bulundu;

"Vahşi, acımasız ve çirkin bir biçimde Mescid-i Aksa’ya ve mescidde namaz kılanlara saldırmışlardır. Şüphesiz bu çirkin davranışları aleyhlerine dönecek ve Aksa yeniden müslümanlara ait olacaktır. Mescid-i Aksa’ya sahip çıkıp destekleyen koruyucular ve ayrıca gerek Türkiye, gerek islam dünyası, gerekse tüm dünya çapındaki kardeşlerimiz için bu büyük bir sevaptır." 

"Kindar İsrail işgalinin Mescid-i Aksa’ya karşı yaptıkları, Aksa içindeki cemaatin fedakarlıkları sayesinde, evvela Allah’ın izni ve yardımıyla, sonra Türkiye’nin desteğiyle hezimete uğramıştır ve uğrayacaktır. Çünkü bu mescid, ebediyete kadar yalnızca müslümanların minaresi olacaktır."

"Sabri; müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa’ya birkaç gün arayla iki ayrı saldırı düzenleyen ve müslümanların Aksa’ya girişini yasaklayan İsrail askerlerine karşı direnişin devam edeceğini vurguladı. Yahudilerin bu mescidle asla bir alakası yoktur. İsrail’in, mescid’e yönelik “zamana yayılmış taksim” adı verilen planları başarısızlığa uğrayacaktır. Bu düşmancıl amaçlarını yaklaşık 4 sene önce de uygulamaya çalışmışlar, ama başaramamışlardı. Allah’ın izniyle yine başaramayacaklar ve Aksa, yalnızca müslümanlara ait kalacak. Müslümanlar Aksa’yı savunmaktan asla vazgeçmeyecekler."

"Aksa’yı koruyan cemaate, orada itikaf yapan erkek ve kadınlara binlerce selam olsun." 

"Aksa’yı savunurken harcadıkları güzel çabalarından ötürü allah onları bereketlendirsin." 

 

"Onların Aksa’yı savunmaları, İsrail işgalini sıkıntıya sokmuş, askerler Kudüs şehrindeki halkımızın sebatı karşısında şok olmuşlardır. Geçen pazar günü, güya sonuca ulaşabileceklerini düşünüyorlardı. Ancak bu hafta boyunca amaçlarını gerçekleştirmeyi başaramadılar. İşgalcilerin planları açığa çıktı ve dünya, Mescid-i Aksa’ya saldırıp kirleten ve içindeki miras ve medeniyet kalıntılarını ve tarihi eserleri tahrip etmiş işgalin davranışlarını kınadı."

İkrime Sabri, Mescid-i Aksa’nın Tüm Müslümanlar İçin Önemini Vurguladı;

“Hepimiz mübarek mescid-i aksa’yı bekleyip koruyacağız” dedi. Aksa’yı korumak dinin bir parçası olduğu gibi, orada itikaf yapmak da dinden bir parçadır. İslam’ın Kur’an-ı Kerim ve Sünnet-i Nebeviyye’de teşvik ettiği vacip ibadetlerden biridir. Hepimiz mübarek Mescid-i Aksa’yı bekleyip koruyacağız. Gürültü çıkaranlar, ortalığı karıştıranlar yahudiler ve İsrail hükümetidir ve bu davranışlarından ötürü doğrudan sorumludurlar. 

Yüce Allah’tan Mescid-i Aksa ve Kudüs şehrini selamete çıkarmasını dileriz. 

Yaşanan ihlal ve saldırılara net bir dille tepki gösteren İkrime Sabri, Filistin halkına destek veren türkiye’ye de ülkesi adına teşekkür etti.