Mescid-i Aksa’ya Yönelik İhlaller

1 Ekim 2015 Perşembe

Mescid-i Aksa’da 13 eylül’de başlayan gerginlik artarak devam ediyor. İsrail’in 50 yaş altı müslüman erkeklerin Aksa’ya girişini yasaklarken, yahudi yerleşimcilerin Aksa’ya alınması çatışmaları tırmandırıyor… Bu arada, İsrail Gazze’ye hava saldırısında bulundu.

İsrail’in Mescid-i Aksa’daki ihlalleri, 13 eylül’deki yahudilerin roş aşana bayramı ile artış göstermiş; yahudi yerleşimciler Aksa’nın avlusuna sokulmuş, İsrail askerleri caminin minberine kadar çıkmıştı. Filistinlilerin ihlallere karşı direniş göstermesinin ardından İsrailli güvenlik güçleri sert müdahalelerde bulunmuş; çok sayıda gösterici yaralanmıştı. Kudüs’te protesto yapan müslüman grupları dağıtmak için gerçek mermi kullanılmasına dair bir karar da alınmıştı.

50 Yaş Altı Müslüma Erkekler Mescid-i Aksa’ya Giremiyor

İsrail’in son uygulaması, Mescid-i Aksa’ya 50 yaş altı müslüman erkeklerin girişini yasaklamak oldu. Aynı süreçte, yahudi yerleşimciler hemen her gün Mescid-i Aksa’ya alınmaya devam edildi. Yaşanan gelişmelerin ardından, Hamas milletvekili Hasan Yusuf Filistin devlet başkanı Mahmud Abbas’a Filistin'deki siyasi ayrılığa son verme ve birlik olma çağırısında bulundu.

İnsan hakları derneklerinin, Filistin’de yaşananlara ilişkin raporları da dikkatçekici…  Raporlara göre, israil 2015 yılı içinde çeşitli gerekçelerle Gazze şeridinde 152 müslümanı tutukladı. Tutuklananların büyük bir kısmını ise balıkçıların ve tüccarların oluşturduğu bildirildi.

İsrail Uçakları, Gazze’ye Hava Saldırısı Düzenledi

Bu arada, 26 ağustos 2014'te ateşkes ilan edilmiş olmasına rağmen, İsrail Gazze’ye muhtelif zamanlarda hava saldırılarında bulunmayı sürdürüyor. İsrail savaş uçakları dün gece de, Filistin İçişleri Bakanlığı'na bağlı deniz güçlerine ait bir alana hava saldırısı düzenledi.