“Mescid-i Nebevi'nin ilk cemaati gençlerdi”

13 Ekim 2021 Çarşamba
“Mescid-i Nebevi'nin ilk cemaati gençlerdi”

“Mescid-i Nebevi'nin ilk cemaati gençlerdi”

Diyanet TV'de ekranlara gelen "Mekan ve Kıyam" programında bu hafta İstanbul Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camiinin mimarisi, tarihi ve önemi üzerine konuşuldu.

Programa konuk olan Üsküdar İlçe Müftüsü Esat Yapıcı üniversite camilerinin önemli olduğunu ifade etti. İlk iman edenlerin arasında gençlerin olduğuna dikkat çeken Yapıcı, şöyle devam etti:

"Mescid-i Nebevi'nin ilk cemaatine baktığımızda, ilk inananlara baktığımızda hep gençler vardı. İlk inananlar gençlerdi. İlahiyat Fakültesi Camii bizim açımızdan büyük önem arz ediyor. Osmanlı'ya ve geleneğimize baktığımızda cami ile medrese yani eğitim alanları hep bir ve beraber olmuşlardır. Bu gelenek, ilahiyat fakültelerinde, üniversite kampüslerinde, Diyanet İşleri Başkanlığımızın en önemli projelerinden bir tanesidir.”
 
Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camii İmam Hatibi Dr. Musa Gelici İstanbul Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camiinin bir ilim merkezi olduğunu ifade etti. Gelici şöyle devam etti:

“Burası sadece bir camiden ibaret değil aynı zamanda bir ilim merkezi. Eski mimarisiyle yeniden inşa edildi. 2012 yılına kadar hizmet verdi.”

Programda, İstanbul Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camiinin mimarisinin doğadan esinlenerek yapıldığına hem klasik hem de teknolojik dinamiklerle yapılan bir cami olduğuna dikkat çekildi. Gençlere yönelik alanların da yer aldığı camide; kitap kahve, derslikler, konferans salonu gibi imkanlar da bulunuyor.

"Mekan ve Kıyam" yeni bölümleriyle her hafta Salı saat 22.30'da Diyanet TV'de...