Mizan'da Bu Hafta Dini Radikalizm Konuşuldu

8 Ekim 2019 Salı
Mizan'da Bu Hafta Dini Radikalizm Konuşuldu

MİZAN’DA BU HAFTA DİNİ RADİKALİZM KONUŞULDU

Diyanet TV’nin çok izlenen programlarından Mizan’da, ‘Dini Radikalizm’ konuşuldu. Güncele ilişkin konuların değerlendirildiği Mizan’da bu hafta, fundamentalizm, aşırıcılık kavramlarıyla da ilişkili olan dini radikalizm konusu etraflıca ele alındı. Din İşleri Yüksek Kurulu üyeleri Prof. Dr. Mürteza Bedir ve Prof. Dr. Cağfer Karadaş’ın konuk olarak katıldığı programda, batı toplumlarında İslam’ın terör, radikalizm, fundamentalizm gibi çeşitli kavramlarla yoğun bir şekilde neden kullanıldığı ve bu yaklaşımın ne gibi sonuçlar doğurduğu sorularına cevap arandı.

Programda, 11 Eylül saldırılarından sonra dünyada dini radikalizmin İslam diniyle birlikte kullanılmasının, İslamofobik bir çalışma olduğunu ifade eden Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Cağfer Karadaş İslam ile radikalizm, fundamentalizm gibi kavramların yan yana getirilmesini doğru olmadığını belirterek, ‘İslam’la radikalizm eşleştirilmez İslam hiçbir zaman bir radikalizm doğurmaz. İslami Radikalizm İslami Fundamentalizm gibi tabirler, uluslararası söylem tarafından yerleştirildi. Burada sanki birileri kasıtlı olarak bu iki kavramı yan yana getirmeye çalıştı. Bizim İslami değerlerimiz, kavramlarımız kirletildi. Aşırılıklarla ve terörle özdeşleştirilerek, kirletildi.’ dedi.

Modernitenin getirileri ve radikalizmin doğuşu ile ilgili konuşan Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mürteza Bedir Müslümanlar olarak kendimize dönük bir eleştiri yapmamız gerektiğini belirterek ‘Son 150 yılda modernitenin getirdiği meydan okumalarla mücadele ederken birtakım anlayışlara savrulduk. Geleneksel cevabı aynı şekilde veririm ve hiçbir şeyden de yüksünmem diye yaklaşarak adeta kahramanlık yaptığını zanneden insanlar ortaya çıktı ve bunlar toplumda zaman zaman aşırı görüntüleri ortaya çıkarıyor. Bunları Müslümanların bu çağa ait Müslüman bakış açısı nedir nasıl olmalıdır? Sorusuna bir cevap bulması gerekiyor. Bu toplumsal bir meseledir.’ dedi.

Programda, dini radikalleşmelerin önüne geçmek için eğitim yoluyla ve toplumsal yapıları güçlendirmek yoluyla radikalleşmeye giden gençleri korumanın önemi, gençlerin aile içi birtakım huzursuzluklar yüzünden radikalliğe doğru kaymakta olduğu ve bu manada ailenin, mahallenin ve cemiyetin kendilerine çekidüzen vermesinin gerekliliği gibi konular da ele alındı. 

Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Kenan Oral’ın sunumuyla ekranlara gelen ‘Mizan’ her Çarşamba saat 22.00’de Diyanet TV’de.