Mübarek Üç Aylar Başladı

20 Mart 2018 Salı

Regaib, Miraç ve Berat kandilleri ile Kadir Gecesi'ni de içinde barındıran "üç aylar" bugün başladı. Peki, rahmet ve mağfiretle, gönül kapılarını, Rabbimizin sonuna kadar açtığı bu dönemde müslümanlar, bu özel zaman dilimini en faydalı şekilde nasıl geçirmeli? İşte bu “Mana Mevsimi”ne yönelik bazı tavsiyeler…

Müslümanlar için özel bir önem taşıyan ve Recep, Şaban, Ramazan aylarından oluşan 3 aylar başladı. 

Müslümanları Ramazan’a ulaştıran Recep ve Şaban ayları nasıl değerlendirilmeli?

“Üç ayları hayatımızda bir mana mevsimi olarak bir mektep olarak düşünüp biraz daha işin neresindeyiz muhasebe yapmak yapamadıklarımızı yapmaya söz vermek başta kuranı kerimimiz olmak züere okumak bilgilerimizi artırmak düşüyor bizlere."

Recep, Şaban ve Ramazan ayları 5 kandil gecesinden 4’ünü içinde barındırıyor

Diyanet İşleri Başkanlığı İrşat Hizmetleri Daire Başkanı Neşet Bodur, 3 ayların faziletlerini aktardı. Bu dönemde, manevi mükafatı daha fazla olan nafile ibadetlere bu aylarda özellikle yoğunlaşılması gerektiğinin altını çizdi; 

“Nafile ibadetler bizleri daha çok yaklaştıran ibadetlerdir. Bu bakımdan başta oruç olmak üzere ki onuda peygamberimiz rivayetlerde aktarıldığı şekiliyşe bazen öyle oruç tutardı hiç bozmayacak zannederdik. Bazende öyle oruç tutmaz dı ki hiç tutmayacak zannederdik efendimiz Recep ve Şaban aylarında nafile oruca büyük önem vermiş."

Recep ve Şaban ayları 11 ayın sultanı Ramazan’a hazırlık niteliği de taşıyor 

“Bu aylarda Recep Şaban bizleri adeta Ramazana hazırlıyor Ramazanın sonunda ümmetimin ay dediği Ramazanı çok iyi bir şekilde değerlendirerek bütün günleri oruçla geçirerek zekatları fitrelrimz bir yandan diğer ibadetlerimizde yerine getirerek bayramı hak eden kullar çabası içinde olma olmamızı öğütlüyor bizleri bu zamanları orula geçirenlerin sonlarnın bayram olmasını sağlıyor."

12 ay içinde 3 ayların, 3 aylar içinde de bazı özel gün ve kandillerin farklı bir heyecanı var müslümanlar için. Özellikle de Kadir gecesi, ibadet ve dua etmek için, rahmet ve mağfiret dilemek için tam bir fırsat gecesi olarak dikkat çekiyor;

“Kadir gecesi bayram ile beraber bu üç ayların bir finali mesabesinde bu mübarek gecelerde Regaipte Miraçta Beratta bir değişime uğramamışlarsa bir yenilik getirememişlerse hayatlarına bari 1 gece kendilerine gelsinler bir ömüre bedel bir geceyi değerlendirsinler ve ondan sonra ki hayatları güzel olsun diye o geceyi boş geçirmemeleri gerekiyor diyorum kardeşlerime."

Peki üç aylarda, özeller için de daha da özel bir ibadet var mı? Bu yöndeki yorumlar pek de doğru bulunmuyor.

Kardeşlerimiz diledikleri kadar ibadet edebilirler namaz kılabililerler Kuran okuyabilirler ama şunu söylemek yannlış filan gecede şöyle bir ibadet var yok böylr bir ibadet özel bir ibadet yok ama ne kadar ibadet eder Kuran okur onada kimsenin karışma yetkisi yok.”