O, Kimsesizlerin Oya Annesi

8 Ekim 2018 Pazartesi

O 60 yıldır kimsesiz çocuklara adadı kendisini. Hala da onlara kol kanat germeye devam ediyor. “Acıdığım için, merhamet duygularımı tatmin etmek için değil, onlarla mutlu olduğum için bu yaşamı seçtim” diyor. Peki kim bu “gönül annesi”, fedakar insan? Paylaşalım…

60 yıl önce çocuk yuvasında başladığı görevi sonrasında öksüz ve yetimlerin annesi oldu

Simsiyah saçlarını, kimsesi olmayan çocuklar için ağarttı. Hiç evlenmedi, çocuğu olmadı ama yüzlerce öksüz ve yetimin sıcacık yuvası, anası oldu. Oya Kayacık 80 yaşında. Bundan tam 60 yıl önce, gençliğinin en güzel döneminde Kasımpaşa Çocuk Evleri Sitesi'ne sorumlu olarak atanmış. İşte o zaman tanışmış kimsesiz çocuklarla… bir daha da bırakamamış onları… ömrünü, hayatını, gecesini gündüzünü çocuklarına adamış.

O yuva 60 yıldır Oya anneye de yuva olmuş. Onun güler yüzüyle, şefkatiyle merhametiyle dolmuş heryer. Bir yanları eksik büyüyen minikleri, ilmek ilmek işleyerek dışardaki dünyaya, hayata hazırlamış. “Acıyarak, merhamet ederek değil; onları severek, yardımcı olarak mutlu olduğum için orada kaldım diyor” Oya anne. Bir öksüzün bir yetimin başını okşamanın verdiği mutluluk onu buraya adayan en güzel bağ olmuş; "Çok güzel bir gençlik, çok güzel neşeli bir gençlik çocukluk yaşadım hatta ilk geldiğim zaman bana kimse inanmadı burda kalayacağıma fakat nasıl olduysa ben de bilmiyorum ısındım ve kaldım burdan başka bir şey de düşünemez oldum.

Hayatı boyunca hep "yaptıklarımızdan ziyade 'neleri yapamadık, neler yapmalıyız'ı konuşmalıyız." diyor. Bugün 80'ine merdiven dayamasına karşın, yanındaki her çocuk hala onun şefkat ve güler yüzünden nasibini alıyor. Onun bu davranışı, bencilliğin, ihtirasın acımasızca yaşandığı günümüzde insanlığa örnek oluyor; sabrı, sebatı, sahiplenmeyi bir kez daha gösteriyor.