OHAL Kapsamında Yeni Atamalar

3 Ağustos 2016 Çarşamba

Olağanüstü hal kapsamında, düzenlemeler sürüyor. Fethullahçı Terör Örgütü’ne mensup olduğu şüphesiyle kamudaki görevlerinden açığa alınanların yerlerine yeni atamalar yapıldı. Milli Savunma Bakanlığı’nda kritik görevlere yeni isimler getirildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan Danıştay’ın tüm üyelerini yeniden belirledi. Adalet Bakanlığı ile YÖK’te de çok önemli yeni atamalar var.

94 General, 22 Amiral, Hava Kuvvetleri’nden 44 General Yeni Görevlere Atandı

Fetö'nün darbe girişiminin ardından yaşananlar ve yeni teşkilat yapısı dolayısıyla Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Başkanlığı karargahının dışına çıkarılıyor. Ohal kararnamesiyle bakanlık bundan sonra askeri sınırlar içinde yer almayacak. Milli Savunma Bakanlığı’nda bir dizi atama yapıldı. Kara kuvvetleri komutanlığından 94 general, Deniz Kuvvetleri Komutanlığından 22 amiral, Hava Kuvvetleri Komutanlığından 44 general ile Gata Komutanlığından 6 general ve 1 amiral, çeşitli görevlere atandı.

Genelkurmay Başkanlığı Adli Müşaviri Tuğgeneral Dinçer Ural yeni rütbesiyle aynı görevine, Milli Savunma Bakanlığı Müsteşarı Adli İşler Yardımcısı Tuğgeneral İhsan Bülbül ise Müsteşar Yardımcılığı görevine getirildi. Genelkurmay İstihbarat Başkanlığını Korgeneral Osman Erbaş yürütecek. Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay başkanlığına 9. Kolordu Komutanı Korgeneral Şeref Öngay atandı.

Hain kalkışmanın yapıldığı gece, Korgeneral Mehmet Şanver’in kızının düğünü basılmış; komutanlar darbecilerce esir alınmıştı. Geçtiğimiz hafta yapılan yaş toplantısında görev süresi bir yıl uzatılan Şanver, harp akademileri komutanlığına atandı. Ancak, bugün Şanver’in emekliliğini istediği ortaya çıktı. 

Darbe girişiminin ardından akıncı dışındaki tüm jet üslerine de yeni isimler atandı. Kumpas davalarında yargılanan bazı subaylar da deniz kuvvetleri komutanlığında kritik görevlere getirildi. TSK Sağlık Komutanı ve Gata Komutanlığına ise Tümamiral Hayati Bilgiç atandı. 

24 Danıştay Üyesinin Ataması Yapıldı, Adalet Bakanlığı’nda da Atamalar Var

Bu arada GATA’da fetö operasyonu yapıldı. Aralarında doktorların da bulunduğu 100 kişi gözaltına alındı. Fetö’nün yüksek yargıdaki yapılanması da dağıtılıyor. Danıştay üyeleri sil baştan yenilendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Danıştay üyeliğine 24 kişinin atamasını yaptı. Yargıdaki bir başka atama da Adalet Bakanlığı’nda yapıldı. Yeni adalet müfettişleri oldu.

YÖK Açığa Alınan Rektörlerin Yerine Vekaleten Rektörler Atadı

Ayrıca açığa alınan rektörlerin yerine de vekaleten atamalar yapıldı. Yükseköğretim kurulunca Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörlüğüne Hüseyin Başlıgil, Dicle Üniversitesi Rektörlüğüne ise Gülfettin Çelik vekaleten getirildi.