Orhan Camii’nin İlginç Hikayesi

26 Haziran 2018 Salı

İznik’te Orhan Camii’ye gidiyoruz şimdi. İznik Ayasofyası olarak bilinen kilise, Orhan Gazi’nin fethinin ardından camiiye çevrilmiş; ve fatihinin adını almış. O cami bugünlerde, özellikle tarihi ve hikayesi nedeniyle ziyaretçilerin ilgi odağı.

1331’de Orhan Gazi tarafından camiye çevrilen mabet ziyaretçilerin ilgi odağı

850 yıl kilise olarak kullanılan ve 7. İznik konsülünün toplandığı yer olması sebebiyle tarihi öneme sahip olan İznik Ayasofyası, 1331 yılındaki fethin ardından camiye çevrilmiş; "Tarihe baktığımız zaman 850 sene kiliselik yapıyor burası o kilise döneminde ise burada bu binanın içerisinde 7.konsül toplanıyor. 7.konsüldede şu karar alınıyor onların ibadethanelerinde resim yasak resmin serbest bırakılması kararı burada bir kraliçe var onun kararıyla serbest bırakılıyor."

Camiinin tarihi öneme sahip olması oraya gelen ziyaretçilerin artmasına sebep oluyor; "Buranın Fetih camii olması muhasebesiyle cemaatimiz daha çok ziyaret ediyor. İlçemizin dışından illerden diğer ilçelerden buraya gelip de sadece Ramazana özel ibadete katılıyorlar bundan dolayı da sevinçliyiz."

İznik Orhan Camii’nde ziyaretlerle ilgili serbestlığın daha fazla olması dikkat çekiyor. Örneğin namaz vakitlerinde bile Orhan Cami'nin ziyaretçiler eksik olmuyor. Ziyaret serbestliği birçok yabancı turist için özellikle namaz ibadetinin tanınması ve tanıtılması açısından bir fırsat oluyor.