Ortadoğu’da Gerginlik Durmuyor

27 Ekim 2015 Salı

Ortadoğu’da Ekim ayının başından bu yana yaşanan olayların bilançosu daha da ağırlaştı… Son bir ayda hayatını kaybeden filistinlilerin sayısı 57’ye ulaştı… Baskıcı tutumunu sürdüren İsrail yönetimi bu kez Doğu Kudüs’teki 80 bin filistinliyi kovmakla tehdit etti. 

Ekim Ayı Başından Bu Yana, 13’ü Çocuk 57 Filistinli Öldürüldü

İsrail’in Mescid-i Aksa ihlalleriyle başlayan gerginlik, ardında her geçen gün ağırlaşan bir tablo bıraktı. Ekim ayının başından bu yana meydana gelen olaylarda 13'ü çocuk, 57 filistinli israil saldırılarında hayatını kaybetti. 

2 bin 95 kişi gerçek ve plastik mermi, darp, kundaklama sonucu yaralandı; 5 binden fazla filistinli de müdahaleler sırasında kullanılan gözyaşartıcı gazdan etkilendi.

İsrail Başbakanı Netanyahu Batı Şeria’daki 80 Bin Filistinliyi Kovmakla Tehdit Etti

İsrail, bölgedeki tansiyonu arttırmaya çalışmakla suçlanıyor; açıklamaların tonu ve içerdiği tehditkarifadeler bu kanıyı güçlendiriyor. Son olarak, başbakan Binyamin Netanyahu, Doğu Kudüs'ün bazı mahallelerinde yaşayan 80 bin filistinliyi şehirden kovmakla tehdit etti.

Arik Ascherman isimli israilli, diğer uluslardan aktivistlerle birlikte filistinlilere destek için katıldığı zeytin hasadında saldırıya uğradı. ascherman saldırıda yara almadı, maskeli saldırgan ise olay yerinden kaçtı.

İsrail, 1967'den Beri Doğu Kudüs ve Batı Şeria'yı İşgal Altında Tutuyor.

Doğu Kudüs'te 200 bin, Batı Şeria'da ise 400 bin yahudi yerleşimci bulunuyor. Uluslararası Hukuk, bu yerleşimlerin tümünü illegal kabul ediyor.

Filistin cephesinde ise Hamas ile el fetih arasında “birlikte hareket etme” düşüncesi henüz somut bir adıma dönüşmüş değil. Durum böyleyken, Hamas siyasi büro başkan yardımcısı İsmail Heniyye dikkat çekici bir açıklama yaptı ve üçüncü intifadanın yaklaştığını ifade etti.

Heniyye, halk hareketliliklerini işaret ederek intifada ateşinin söndürülemeyeceğini söyledi ve tüm grupları bir kere daha direnmeye çağırdı.