Polisin Kurbağa Adamları

22 Nisan 2019 Pazartesi

Tekirdağ Emniyet Müdürlüğü Deniz Limanı Şube Müdürlüğü Sualtı Grup Amirliğinde görevli "kurbağa adamlar", boğulma, arama kurtarma, suç aleti arama, sel felaketi gibi durumlara karşı 24 saat hazır bekliyor.

Polis üniformasından çok dalgıç kıyafeti giyen kurbağa adamlar, gelen ihbarlar doğrultusunda bazı olaylara minibüsle, bazı olaylara botla müdahale etmek için harekete geçiyor. 

Ekipler, su altında insan kurtarmak, doğal afetlerde arama yapmanın yanı sıra deniz dibinde olay yeri incelemesini, olayın ardından, denize veya göle atılması muhtemel suç unsurlarını araştırıp, birçok olayın da aydınlatılmasını sağlıyor. 

"Bizleri en çok zorlayan sıfır görüşlü akarsular" 

Trakya'da su altındaki olaylarının çoğunda görev aldıklarını belirten Okur, "Son zamanlarda Çanakkale'nin Ezine ilçesinde su seviyesi yükselen derede akıntıya kapılarak kaybolan aracın aranması için çağrıldık. Orada yaptığımız çalışmalar sonucunda araca ve içerisindeki kişilere ulaştık. Görüşü sıfır, akıntılı olan bir suydu. Bizleri en çok zorlayan sıfır görüşlü akarsularda meydana gelen olaylar bizlerin arama çalışmalarını güçleştiriyor." diye konuştu.