Ramazan'ın Ardından Şevval Orucu

19 Haziran 2018 Salı

Mübarek Ramazan ayının ardından Şevval ayı başladı. Peygamber efendimiz, hem ibadet hayatının sonlanmaması hem de bir ay boyunca oruç tutan bedenlerin normal hayata sağlıklı bir şekilde uyum sağlamaları için Şevval orucu tutmalarını tavsiye ediyor. Peki Şevval orucu ne zaman ve kaç gün tutulur? İşte cevabı…

“Şevval ayında tutulan 6 gün orucun, bir yıl oruç tutmuş kadar sevabı var”

Bayram heyecanının ardından şevval ayına da merhaba dedik; Ramazan boyunca kazandığımız maneviyatı sürdürebileceğimiz yeni bir zaman dilimine girdik. Bu maneviyatı korumanın en iyi yolu ise şevval orucunu tutmak; Peygamber Efendimiz buyuruyor ki (s.a.v) kim Ramazan ayını oruçlu geçirirse ve buna şevvalden de; [ramazan ayından sonraki ayın adı şevvaldir], 6 gün buna ilave ederse eklerse o bütün seneyi oruçla geçirmiş gibidir.

Şevval ayında 6 gün oruç tutmak Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (s.a.v) hiç terk etmediği bir sünnet. Üstelik sevabı da çok büyük. Şevval orucu bir ay boyunca oruç tutan müminlerin sağlıklı bir şekilde normal hayata adapte olmalarına da yardımcı oluyor. Ramazan’da kazanılan maneviyatın sonlanmaması için de büyük bir fırsat.

Şevval orucu, Şevval ayı içinde herhangi bir zamanda tutulabilir;

"Peşpeşe mi tutmamız lazım yani arka arkaya hiç ara vermeden mi tutmamız lazım ara ara vererek mi tutmamız lazım tabii bu konuda peşpeşe tutulabilirse de ara ara verilerek de tutulabilir yani tabii ki belki yorgun olur belki daha sıcak günler olabilir zorlayabilir ara ara da tutabiliriz yani buna da bir cevaz var, imkan vardır."

Peki bu oruç kaza yerine geçer mi?

"Bazıları diyor ki efendim Şevval orucu tutarsan kaza orucu yerine geçer diyor, hayır geçmiyor çünkü kaza orucuna ayrı niyet ediyoruz. Adını belirliyoruz kaza orucu diyoruz Şevval orucu için de şevval orucu diye veya Allah rızası için dese o da yeterlidir yani biz şevval orucu tuttuğumuz zaman borcumuzdan da 6 gün eksilmiyor."

Ve son bir uyarı, Ramazan ayında hastalığı sebebiyle oruç tutamayanlar kaza orucunu da geciktirmemeli.