Ramazanın Müjdecisi Üç Aylar Başladı

21 Nisan 2015 Salı

Regaib, Miraç ve Berat kandilleri ile mübarek Kadir gecesini içinde barındıran "üç aylar" başladı. Ramazan’ı da beraberinde getiren bu özel zaman diliminin en faydalı şekilde nasıl değerlendirilebileceğini Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Mehmet Keskin Diyanet Haber’e anlattı.

 

 


Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Mehmet Keskin hadislerden örneklerle 3 ayların faziletlerini aktardı:

Hz. Peygamber Recep ayı girdiğinde şöyle dua edermiş: ‘Allah’ım, Recep ve Şaban aylarını bizim için bereketli kıl, bu aylarda bize bereketler ihsan et ve bizi hayırlısıyla Ramazana ulaştır.’”

Recep ve Şaban’ın Ramazana hazırlık açısından büyük önem taşıdığını da söyleyen Keskin, şöyle konuştu: Bu aylarda Müslümanlar manevi bakımdan diğer aylara nispeten kendilerine biraz daha çeki düzen vermeli, toparlamalı ki Ramazan-ı şerif ayına manen hazır olsun. Çünkü Ramazan bildiğiniz gibi Kur’an ayıdır, ibadet ayıdır, hayır ve hasenat ayıdır, Müslümanların arınma ayıdır. Onun için bu aya girmeden önceki 2 ay bu iş için hazırlanma dönemini teşkil eder.”

Recep ve Şaban aylarında nafile oruç tutulmasının tavsiye edildiğini de belirten Keskin, Peygamber Efendimizin hadislerinden örnekler verdi:“Özellikle Recep ve Şaban ayında Pazartesi ve Perşembe günleri daha çok oruç tutulması tavsiye edilmiştir. Çünkü Peygamberimiz bir hadisinde amellerin Pazartesi ve Perşembe günleri Allah’a arz edildiğini belirtmiş ‘Dolayısıyla amellerimin ben oruçluyken Allah’a arz edilmesini isterim’ demiştir.”

Mehmet Keskin, Peygamber Efendimizin bu aylara özel olarak yaptığı bir ibadet olup olmadığı şeklindeki soruya da şu karşılığı verdi: “Özel bir ibadeti yoktu ama bu aylarda diğer aylara göre daha fazla nafile oruç tutardı. Hatta müminlerin annesi Hz. Aişe rivayet eder, ‘Hz. Peygamber Recep ayında o kadar çok oruç tutardı ki bizde sanki orucu hiç açmayacakmış gibi bir algı meydana gelirdi’ der.

Üç aylar, içlerinde 5 kandil gecesinden 4’ünü taşıyor olmaları açısından da önem taşıyor. Yeni başlayan Recep ayının ilk cuma gecesi yani 23 Nisan’ı 24 Nisan’a bağlayan geceRegaib kandili idrak edilecek.Recep ayının yirmi yedinci gecesinde Miraç, Şaban ayının on beşinci gecesinde Berat, Ramazan ayının yirmi yedinci gecesinde de Kadir gecesi idrak edilecek.