Rusya ve Esed Sivilleri Vuruyor Onlar Türkiye’ye Sığınıyor

8 Şubat 2016 Pazartesi

Rusya ve Esed Halep’te sivilleri vuruyor, ağır bombardıman altındaki suriyeliler Türkiye’ye sığınıyor. 10 bin sığnmacı sınır kapısında bekliyor. Toplamda 110 bin mülteci hayatlarını kurtarabilecek çarenin Türkiye’ye geçiş olduğunu düşünüyor. Halep’te rejim güçlerinin kontrolu sağlaması ve Rusya’nın hava saldırılarının devam etmesi durumunda Türkiye’nin çok daha büyük bir mülteci dalgasıyla karşı karşıya kalacağı ifade ediliyor. 

Rusya ve Esed havadan vuruyor, DAEŞ ve PYD karadan saldırıyor. Günlerdir ağır bombardıman altındaki Halep adeta hayalet şehre dönüyor. Bombalardan, açlıktan ve çetin kış koşullarından kaçan Halepliler Türkiye sınırına yürüyor. Son dört günden bu yana ağır bombardımandan kaçan yaklaşık 20 bin suriyeli, halep'in azez kentindeki güvenli bölgelere göç etti. Sınırın suriye tarafındaki kamplar bir önceki göçten dolayı kotasını doldurmuştu.

Rusya’nın hava bombardımanında etkisiyle öncüpınar’a kadar kaçan 10 bin suriyeli mülteci sınır kapısının açılmasını bekliyor

Türkiye’yse sınırda bekleyen sığınmacılara insani yardımda bulunuyor.gönderilen özel ekipmanlarda ülkeye geçişi muhtemel mültecilerin güvenlik taramaları da gerçekleştiriliyor. Muhaliflere yönelik son saldırılar sonucunda 110 bin mültecinin türkiye’ye geçmesi muhtemel görünüyor. 10 bin suriyeli sınırda bekliyor, 70 bin kişi sınırın suriye tarafındaki 10 kampta kalıyor, 30 bin kişi de şu an hareket halinde bulunuyor.

Halep’in esed güçlerinin kontrolüne geçmesi ve rusya’nın bölgedeki saldırılarının devam etmesi durumunda ise Türkiye’yi yaklaşık 1 milyonluk yeni bir mülteci dalgasının beklediğiyse yaplan tahminler arasında.