Sakbayuly’dan Diyanet’e Ziyaret

6 Aralık 2016 Salı

Kazakistan Din ve Sivil Toplum İşleri Bakan Yardımcısı Sakbayuly’dan Diyanet’e ziyaret

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Kazakistan Din ve Sivil Toplum İşleri Bakan Yardımcısı Aryn Berik Sakbayuly’u kabul etti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Görmez, “Türkiye’de sizleri görmekten ve ziyaretinizden büyük bir memnuniyet duyduğumu ifade etmek istiyorum” dedi.

Türkiye ile Kazakistan’ın bütün dünyaya örnek olabilecek kardeş iki millet, iki devlet olduğunu söyleyen Başkan Görmez, iki ülkenin stratejik büyük ortaklıklar kurmuş, ilişkiler geliştirmiş ülkeler olduğunu belirtti.

“Milletler sadece maddi kalkınmayla değil manevi kalkınmayla ayakta durabilirler…”

Kazakistan’ın sanayisi, üretimi ve kalkınması ile bölgenin parlayan yıldızı olarak öne çıktığını söyleyen Başkan Görmez, “Milletler sadece maddi kalkınmayla değil manevi kalkınmayla ayakta durabilirler. Bu yönde sizin başlattığınız çalışmalar takdire şayandır” diye konuştu.

Başkan Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığı olarak Kazakistan'daki kuruluşlarla çok güzel ilişkiler geliştirdiklerini ifade etti.

Astana'ya 2013 yılında gerçekleştirdiği ziyarette Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ile uzun bir görüşme yaptıklarını hatırlatan Başkan Görmez, Nazarbayev’in Kazakistan'da görev yapan 2 bin din adamının hizmet içi eğitim görmesi hususundaki talebiyle ilgili Başkanlık olarak başlattıkları eğitimlerin bir kısmını tamamladıklarını söyledi.

Kazakistan’la işbirliği ve tecrübe paylaşımına her zaman hazır olduklarını ifade eden Başkan Görmez, şunları söyledi:

“Din öğretimine önem verilmezse herkes dini yanlış yerlerde öğrenir…”

Kimliği ayakta tutan en önemli unsur dindir. Dinini kaybeden, dilini de kaybeder. Dinini kaybeden, kültürünü, kimliğini, medeniyetini de kaybediyor. Onun için devletlerin dine çok önem vermesi gerekiyor. Aksi takdirde devletler, din eğitimine önem vermezlerse o zaman herkes dini yanlış yerlerde öğrenir. Bir sürü yanlış akımlar ortaya çıkar. Türkiye, bu yönüyle bu tecrübesini bütün kardeşleri ile paylaşıyor.

“Biz dini, hayatla beraber öğretiyoruz…”

Din eğitimi ve din hizmetleri çok önemlidir. Din eğitimi okullarda verilmelidir. Din eğitimi, sokağa bırakılmayacak kadar önemli bir konudur. Çağdaş dünya dini okulda öğretiyor. Aksi takdirde okulda öğrenmezlerse başka yerlerde yanlış öğreniyorlar. Biz Türkiye'de nasıl bir sistem uyguluyorsak birlikte işbirliği ve tecrübe paylaşımı yapabiliriz. Biz dini, sadece din olarak öğretmiyoruz. Biz dini, hayatla beraber öğretiyoruz. Biz, dini ilimlerle, fizik, kimya, matematiği birbirinden ayırmıyoruz. Biz, ilahiyat ilimleri ile felsefe ilimlerini, sosyal bilimleri birbirinden ayırmıyoruz. Bu sistemi uygulamaya koymak gerekir.

Diğer önemli konu din hizmetleridir. Cami içerisinde ve dışarısında din hizmetini çok doğru vermek gerekir. Bunun için de din adamlarının güçlü olması lazım. Çok bilgili, çok âlim olmaları gerekir. Sadece birkaç dua okumasını bilen adama din hizmeti teslim edilmez. Çocuklarla, gençlerle ailelerle, herkesle doğru ilişki kurabilecek bir bilgi seviyesine sahip olması lazım. 

Kazakistan Din ve Sivil Toplum İşleri Bakan Yardımcısı Aryn Berik Sakbayuly…

Kabullerinden dolayı Diyanet İşleri Başkanı Görmez’e teşekkür eden Kazakistan Din ve Sivil Toplum İşleri Bakan Yardımcısı Aryn Berik Sakbayuly, bağımsızlıklarının 25. yılını kutlayacaklarını hatırlatarak bağımsızlık kazandıkları dönemde Türkiye’nin kendilerine yardımcı olduğunu, bağımsızlığı tanıyan ilk ülke olduğunu unutamayacaklarını söyledi.  “Her zaman kardeş ülke Türkiye ile ilişkilerimizi sürdürmekten memnunuz” diyen Sakbayuly, bu ilişkileri sürdürmede Türkiye’ye öncelik tanıdıklarını söyleyerek “Çünkü bizim kökenimiz, geleneklerimiz aynıdır” dedi.

Din hizmetleri konusunda Diyanet İşleri Başkanlığının zengin bir tecrübesi olduğunu söyleyen Sakbayuly, bu tecrübelerden faydalanmak istediklerini söyledi.