Samsun’da Örnek İmam

8 Ekim 2018 Pazartesi

İmam Hatip Cemal Elçioğlu; camide 8'i otistik, 4'ü engelli 13 çocuğa gönüllü eğitim veriyor. Onlara hem yüce dinimizin gereklerini öğretiyor, hem de sosyal hayata adapte olabilmelerini sağlıyor. 

İşitme engelli ve otizmli çocuklara dini mübini İslamı anlatıyor, onların yüce dinimizi sevmesi için gecesini gündüzünü veriyor.

Cemal Elçioğlu Samsun’un İlkadım ilçesindeki Kızılcıkdibi Camisi İmam Hatibi. Bu yüce mesleğe tam 27 yılını vermiş. Ancak 11 yıl önce, engellilerin dini eğitimden mahrum kaldığını farketmiş. O gün bugündür kendini onların eğitimine adamış. İşaret dili öğrenerek başlamış bu kutlu göreve ardından da caminin kapılarını sonuna kadar engellilere açmış;

"Engelli kardeşlerimizle tanışmamız ilk önce işaret dili eğitimine merak saldım. Otistiklere belki ders anlamında verebileceğimiz fazla bir şey yok fakat onlara camide bir nevi terapi yapıyoruz motivasyon oluyor onları camide görünce mutlu ediyoruz orda oynuyorlar kendi isteklerine göre bağırıp çağırıyorlar mikrofonla konuşuyorlar Kur'an okuyorlar bir nevi terapi oluyorlar, bu da bizi mutlu ediyor."

Şimdi 8'i otistik 4'ü işitme engelli 13 çocuğa gönüllü olarak eğitim veriyor. Hergün camide onlara namaz kılmayı, Kur'an-ı Kerim okumayı öğretiyor. Üstelik dersleri bir adım daha ileriye taşımış;

"Samsun Otizm Derneği de bu konuda bizden bir talep istedi. Ordaki öğrencilere de ders vermemizi istediler. Biz de kabul ettik. Dini kavramlar veriyoruz ahlak eğitimi veriyoruz bunların dışında özellikle işitme engelli gençlerimizi camiye çekiyoruz camiye bağlıyoruz."

Eğitimler onların sosyal hayata daha rahat adapte olabilmelerine de imkan sağladı…

İmam Hatip Elçioğlu’nun yüce gönüllüğüyle ortaya çıkan tablo, imamların sosyal hayattaki rolünün ne kadar önemli olduğunu ise bir kez daha gösterdi.