'Sefirlerin Gözünden' programına Şili Büyükelçisi Latorre konuk oldu.

11 Ocak 2021 Pazartesi
'Sefirlerin Gözünden' programına Şili Büyükelçisi Latorre konuk oldu.

"Sefirlerin Gözünden" programına Şili Büyükelçisi Latorre konuk oldu.

Diyanet TV'de ekranlara gelen Türkiye'nin zenginliklerinin sefirlerin gözünden ele alındığı "Sefirlerin Gözünden" programına bu hafta Şili Büyükelçisi Armin Ernesto Andreya Latorre konuk oldu.

Diyanet TV'de ekranlara gelen "Sefirlerin Gözünden" adlı programda Türkiye'de büyükelçilikleri bulunan ülkelerin büyükelçilerinin gözünden Türkiye'nin güzellikleri konuşuluyor.Büyükelçilerle yapılan sohbetlerde, büyükelçilerin ülkemiz hakkındaki düşünceleri, Türkiye'de yaşamanın onlara neler kattığı ele alınıyor.

Türkiye'nin güçlü ve büyük bir ülke olduğunu ifade eden Latorre, Türkiye'ye ilk atandığı zaman neler hissettiğini, şu sözlerle ifade etti:

"Cumhurbaşkanımız beni Türkiye'ye büyükelçi olarak atamak üzere seçtiğini duyduğumda açıkçası büyük bir memnuniyet ve tatmin duydum.

Tayin döneminde mevcut olan destinasyonlar arasından ben Türkiye'yi tercih ettim. Çünkü uzun zamandır Türkiye'ye gelmeyi çok istiyordum. Türkiye'ye geldiğinizde gerçekle karşılaşınca etkileniyorsunuz. Güçlü ve büyük bir ülke. Güçlü olduğunu fark ediyorsunuz. Genç bir nüfus. Sözün kısası burada olmak benim için bir memnuniyet."

Türkiye'deki görev süresi dolduğunda doğayı, temiz havayı, insanların cana yakınlığını özleyeceğini ifade eden Latorre, şöyle devam etti:

"Daha önce de söylediğim gibi buradaki görevim bittiğinde, insanların cana yakınlığını özleyeceğim. En çok da tabiatını özleyeceğim.
Türkiye'nin manzarasını özleyeceğim. Binlerce yıllık bir arkeolojik yeri ziyaret ettiğinizde gördükleriniz, bizim için özgün bir şey. Bu anlamda benim ülkem, daha yeni bir ülke. Bizim tarihi kalıntılarımız en fazla 400 yıllık. Depremler nedeniyle yok olmuşlar." 

Programda, Türkiye’nin doğal ve kültürel zenginliklerinin yanı sıra Latorre’nin hayatı, mesleki tecrübeleri ve Türkiye’ye dair izlenimleri gibi konulara da değinildi.

"Sefirlerin Gözünden" her Pazar saat 13.00’te Diyanet TV’de….