Şehit Rezzan Hemşire

7 Haziran 2018 Perşembe
Şehit Rezzan Hemşire

Haberimizde de verdiğimiz gibi, İsrail’e protestoların da gündeminde olan, Filistinli gönüllü hemşire Rezzan En Neccar’ın şehit edilmesi, Filistinlilere ve ailesine büyük bir acı yaşattı. Gazze sınırındaki toprak günü etkinliklerinin 124’üncü şehitiydi Rezzan Hemşire. Gözüyaşlı ailesi, İsrail’i uluslararası mahkemelere şikayet etmeye hazırlanıyor. 

Şehit Rezzan hemşirenin ailesi İsrail’i uluslararası mahkemeye şikayet edecek ama…

Üzerinden yağan kurşunlara aldırmadan etrafındaki yaralıları kurtarabilmek için mücadele etti aylarca. Gazze’de İsrail askerlerinin açtığı ateşte yaralananlara müdahale etmek için koşuşturdu, kurşunlar altında. Ama o hain kurşunlardan birinin hedefi de kendisi oldu.

Geçtiğimiz Cuma günü, yaralanan Filistinlilere müdahale etmek isterken şehit olmuştu gazzeli 21 yaşındaki gönüllü hemşire Rezzan En Neccar. Onun şehadeti, birkaç tepki açıklamasının dışında İsrail zulmüne karşı yine ciddi bir protesto getirmedi, dünya kamuoyunda;

“Bakın, kızımın silahı işte bu beyaz yelek! Bu beyaz sargı beziyle de kendisini ve yaralıları savunuyordu. Sınırın sıfır noktasına kadar giderek yaralıları kurtarmaya çalışıyordu. Sınırda çok defa ellerini havaya kaldırarak İsrail askerleriyle konuşmak ve yaralılara müdahale etmek için izin istemek durumunda kalmıştı. Buna rağmen işgal güçleri kızımın cesaretini unutmadı, suçsuz yere onu öldürdü.”

Şehit hemşireyi herkes "yardım meleği" olarak biliyordu, mücadele azmiyle herkesin taktirini topluyordu. Defalarca göz yaşartıcı gaza maruz kaldı, boğulma tehlikesi geçirdi, birçok kez yaralandı. Ancak, son nefesine kadar direnişi, Filistinli direnişçilere yardımı bırakmadı. Şehadeti tüm filistinlileri derinden yaraladı. Ancak annesinin acısı şüphesiz daha büyüktü; “Kızım ilk yardım çalışmalarına katılma konusunda çok ısrar etmişti. Her akşam, üstü başı kan içinde eve döner ama bu durumdan hiç şikâyet etmezdi, çok mutluydu. 'Bunlar, dünyadaki en temiz kan' derdi. O tam anlamıyla bir yardım severdi, biriktirdiği paralarla tıbbi malzemeler satın alırdı.”

Acılı anne, İsrail’i uluslararası mahkemelere şikayet etmeye hazırlanıyor; “Şehadet haberini aldığımda şoka uğradım. Hâlâ inanamıyorum. Sanki bir yerden çıkıp gelecek. İsrail askerleri yavrumu taammüden öldürdü. İnsanlık düşmanı israil, ona acımadı. Hakkımı uluslararası mahkemelerde arayacağım. Sessiz kalmayacağım.”

Şehit hemşire Rezzan’ın arkadaşları da, İsrail askerlerinin beyaz önlüğüyle yaralılara müdahale etmeye çalışan bir sağlık görevlisine ateş açabilecek kadar gözlerinin dönmesine hala inanamıyor.