Selimiye Camii'nde Yenileme Çalışması

12 Şubat 2018 Pazartesi

Mimar Sinan'ın "ustalık eserim" dediği Edirne’deki Selimiye Camii, kapsamlı bir yenileme çalışmasına alınıyor. 5 asırı aşan yaşına rağmen dimdik ayakta duran tarihi cami en son 36 yıl önce bakıma alınmıştı.

Mimar Sinan'ın ustalık eseri 36 yıl sonra yeniden bakıma alınacak

Mimar Sinan’ın ustalık eseri Selimiye Camii, mimarlık tarihinde, en geniş mekana kurulmuş yapı olarak nitelendiriliyor. Cami, mimari özelliklerinin erişilmezliği yanında, şadırvanı, taş, mermer, çini, ahşap, sedef işçiliği gibi süsleme özellikleriyle de dikkat çekiyor. Selimiye Camisi'nin mihrap ve minberi de mermer işçiliğinin şaheserlerinden sayılıyor.

Selimiye, Sultan 2. Selim’in talimatıyla 5 asır önce yapılmıştı. Asırlardır dimdik ayakta duran bu değerli tarihi miras; en son 1982 yılın restore edilmişti. Zamanla iklimsel nedenlerden dolayı dış cephesindeki taşlarda yıpranma meydana geldi. Dünya kültür mirasının en önemli eserlerinden olan Selimiye Camii’nde, 36 yılın ardından bir kez daha yenileme çalışmaları yapılacak.

Unesco dünya kültürel mirası kabul edilen Selimiye’nin restorasyonunu Vakıflar Genel Müdürlüğü gerçekleştirecek. Yenileme çalışması oldukça kapsamlı olacak. Tarihi cami bakıma alınacak ve daha uzun yıllar ayakta durabilmesi için yapısal teknik destek çalışmaları yapılacak.

Projele edirne kültür varlıklarını koruma bölge kurulu'nca onaylandı, şimdi ihale aşamasında.