Senegal Hafızlık Okulu

27 Nisan 2018 Cuma

Senegal’de Batı Afrika'nın en büyük hafızlık okullarından Koki Hafızlık Kursu ve Şer’i İlimler Enstitüsü'nde eğitim gören öğrenciler, zorlu şartlara rağmen hafızlık eğitimlerini tamamlamaya çalışıyor. 

Zor şartlarda hafızlığa çalışıyorlar

Ellerinde Kur’an-ı Kerim’ler, hafız olabilmek için yoğun bir şekilde ezber yapıyorlar. Batı Afrika'nın en büyük hafızlık okullarından Koki Hafızlık Kursu ve Şer’i İlimler Enstitüsü'nde eğitim gören, 3 binin üzerinde öğrenci zor şartlara ve sıkıntılara rağmen hafızlık eğitimlerini başarıyla tamamlamaya çalışıyor.

"Senegaldeki bu eğitim yeri bir insanın yetişmesine dolayısıyla insanlığın inşasına katkı sağlıyor. Çocuklarımız, gençlerimiz büyük özveriyle hayatını hafız olmaya, islamı en iyi şekilde yaşamaya adamış durumda.”

Batı Afrika'nın en büyük hafızlık okullarından Koki Enstitüsü ayakta kalmaya çalışıyor

Başkent Dakar'a 220 kilometre mesafede yer alan Koki bölgesindeki geniş bir arazide kurulan külliyede hafızlık kursu, okul, öğrenci yurdu, cami, sağlık ocağı, kütüphane ve misafirhane yer alıyor. Öğrencilerin ücretsiz eğitim gördüğü bu külliyede yaklaşık 3 bin 200 kız ve erkek çocuk kendilerine ait yurtlarda yatılı kalıyor. Bine yakın öğrenci ise gündüz eğitimi alıyor.

Enstitüye bölge ülkeleri Moritanya, Gine Cumhuriyeti, Burkina Faso, Mali ve Gine’den öğrenciler de geliyor. Eğitimin sürdürülebilmesi için yardım bekleniyor. Türkiye bu anlamda yine en ön safta.

"Buraya yapılacak yardımlar basit yardımlar olarak görülmemeli. Türkiye'nin ve müslüman ülkelerin buraya göstereceği ilgi, bütün Batı Afrika’ya gösterilmiş demektir. Türkiye çok büyük bir devlet, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sayesinde şu anda İslam dünyasına liderlik ediyor."

Öğrenciler hafızlıklarını ilk 3 yılda tamamlayıp daha sonra enstitü bünyesindeki ilkokul, ortaokul ve liseye kayıt yaptırabiliyor. Koki Hafızlık Kursu ve Şer’i İlimler Enstitüsünden mezun olanların bir kısmı Suudi Arabistan, Mısır, Fas, Sudan ve Türkiye gibi ülkelere gidip burada tıp, mühendislik, iktisat ve ilahiyat fakültelerinde lisans eğitimi alıyorlar.