Sosyal medya, insanın duygu durumunda ani değişikliklere neden oluyor

11 Ekim 2021 Pazartesi
Sosyal medya, insanın duygu durumunda ani değişikliklere neden oluyor

Sosyal medya, insanın duygu durumunda ani değişikliklere neden oluyor

Diyanet TV’de hafta içi her gün ekranlara gelen “Yeni Güne Merhaba”da “Çevrenin İnsana Etkileri” konu başlığı ele alındı.

Uzman Psikolojik Danışman Mürşid Ekmel Aybek’in konuk olduğu programda “İnsan sosyal hayattaki tutum ve davranışlarını nasıl kazanır?” “Kitle iletişim araçları bireyleri nasıl etkiliyor?”  “Çevre insanı ilk olarak ne zaman etkilemeye başlar?” sorularına cevap verildi.

Aybek, televizyon ve sosyal medyanın da bireylerin yaşamlarını etkileyen birer unsur olduğuna dikkat çekti. Sosyal medyadaki etkileşimin güçlü olduğuna değinen Aybek, sosyal medya kullanılırken farklı gönderilere rastlandığında bunların oluşturduğu çağrışımlarla birlikte kişilerin ruh hallerinin de anlık olarak değişebildiğini ifade etti. Aybek, sözlerine şöyle devam etti:

“Sosyal medyadaki etkileşim çok güçlü. Sosyal medyadaki gönderiler insanın duygu durumunu ani bir şekilde değiştiriyor. Önce güzel bir mesaj görüyorsunuz ardından bir savaş ortamında bir çocuk fotoğrafı gördüğünüzde üzülüyorsunuz. Hızlı bir şekilde duygu durumunuzu değiştiriyor. Bu da insanın ruh halini darmadağın eder. Bu noktada sürekli aile hayatının olumsuzluklarını, cinayeti, şiddeti anlatan bazı programlar var. Bu programlardan uzak durmak lazım. Bu algı ve etki oluşturur. Normalleştirmektir bu aslında. 'Ya hayır söyle ya da sus' hadis-i şerifinin arka planındaki hikmet; kişinin hem etkilendiği hem etkilediği bir boyut vardır. Sosyal medyadaki cümleler ruh durumlarında ani değişikliklere sebep oluyor. Bu noktada, süreci yönetebilmemiz gerekiyor.”

Alanında uzman konukların katılımıyla sanattan eğitime, psikolojiden sağlığa kadar birçok konunun izleyiciye aktarıldığı “Yeni Güne Merhaba” hafta içi her gün saat 10.30’da Diyanet TV’de...