Suçluların Korkulu Rüyası ''Süper Burunlar''

17 Nisan 2019 Çarşamba

Suçluların korkulu rüyası “Süper Burunlar”

Van Jandarma Komutanlığı bünyesinde 9 alanda kullanılan 26 dedektör köpek, uyuşturucu, silah ve patlayıcıların bulunmasında güvenlik güçlerinin en büyük yardımcısı oluyor.

Van'da kaçakçılara geçit vermeyen ve "süper burun" olarak nitelendirilen dedektör köpekler, birbirinden başarılı operasyonların en önemli unsuru olarak suça ve suçlulara geçit vermiyor. Uyuşturucu ve sigara kaçakçılığıyla mücadele başta olmak üzere birçok alanda kullanılan dedektör köpekler, ülke güvenliğine de büyük katkı sağlıyor. 

ZORLU EĞİTİMLERDEN GEÇİYORLAR

Van Jandarma Komutanlığı bünyesinde "uyuşturucu", "mayın", "erzak", "bomba", "kadavra", "iz takip", "arama kurtarma", "asayiş", "tütün tespit" alanlarında kullanılan köpekler, kendileri için oluşturulan özel alanlarda eğitmenleri tarafından antrenman yaptırılarak her türlü göreve hazır bekletiliyor.

Arama kurtarma köpeği sorumlusu Jandarma Uzman Çavuş Adem Kaya, dedektör köpeklerin bugüne kadar yurt içi ve dışında birçok başarılı göreve imza attığını söyledi. Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde 11 alanda 654 köpeğin görev yaptığını anlatan Kaya, bu eğitimli köpeklerin JAKEM Komutanlığında branşlarına göre 3-6 ay eğitime tabi tutulduğunu ifade etti. Başarılı operasyonlarda kullanılan dedektör köpekler 8-10 yıl suç ve suçlularla etkin mücadelede kullanılıyor.