Suriye’de Rejim Güçleri İdlib’e Saldırdı

27 Kasım 2018 Salı

Esed rejimi ve destekçileri, Suriye'nin Türkiye sınırındaki İdlib kentinde ateşkesin korunması için varılan mutabakata karşın bölgeye yönelik saldırılarına devam ediyor. Şam yönetimi, İdlib'in doğu kırsalındaki cercenaz beldesinde çok sayıda okulun bulunduğu bölgeye roket saldırısı düzenledi. Saldırıda 5 kişi hayatını kaybetti.

Saldırıda Üçü Kadın, İkisi Çocuk 5 Sivil Yaşamını Yitirdi

Beşar esad rejimi ve destekçisi yabancı terörist gruplar, ateşkesin korunması için varılan Soçi mutabakatını yine ihlal etti. Şam yönetimi, bu kez de İdlib 'in doğu kırsalındaki cercenaz beldesinde çok sayıda okulun bulunduğu bölgeye ağır silahlar ve orta menzilli füzelerle saldırı gerçekleştirdi. Saldırının yapıldığı okulda 2 çocuk ve civarda bulunan 3 kadında hayatını kaybetti. Saldırı sonucu yaralanan çocuklarsa, çevredeki hastanelere taşınarak tedavi altına alındı;

”Büyük bir patlama sesi duyduk ve saldırının nerede olduğunu anlamak için çıktık. Beldedeki okulun vurulmuş olduğunu görünce çocukları kurtarmak için koştuk. Ulaştığımızda okuldan çıkan öğrencilerden bazılarının hayatını kaybettiğini gördük. Saldırı okulu hedef almasına rağmen çok şükür ki roket binanın önüne denk geldi, Allah diğer öğrencileri korudu.”

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de saldırılarda kullanılan mermi parçacıklarının Jarjanaz köyüne kadar ulaştığını belirtti. 17 Eylül'de imzalanan Soçi mutabakatından bu yana, rejimin saldırılarında toplam 32 sivil yaşamını yitirdi, çok sayıda sivil de yaralandı. Rejim güçlerinin saldırıları sürerken, askeri muhalifler mutabakat uyarınca belirlenen bölgelerden 10 Ekim'de ağır silahlarını çekmişti.

Bu arada Esad Rejimi’nin bir haftadır Jarnaz kasabasını ağır silahlarla bombaladığı da belirtildi. Bölge halkınınsa saldırılar karşısında bombalamadan kurtulmak için evlerini ve tarlalarını terk ettikleri ifade edildi.