Suriyeli Yetimlerden Arakanlı Çocuklara Yardım

21 Eylül 2017 Perşembe

Ülkelerindeki savaştan kaçıp Türkiye’ye sığınan Suriyeli yetimler, arakan konusunda tüm dünyaya örnek olacak bir davranış sergiledi. Harçlıklarını Arakanlı kardeşlerine gönderen yetimlerin, meblağı küçük de olsa bu desteklerinin anlamı şüphesiz çok büyüktü.

Arakan’da gözyaşları içinde evlerini terk edip belirsiz bir geleceğe yolculuk eden çocukları en iyi onlar; yani yurtlarından uzakta mülteci hayatı yaşayan Suriyeli çocuklar anlar desek yanlış olmaz. Üstelik onlar savaşın yetim çocukları.

Suriye’deki iç savaşta yakınlarını kaybeden ve Kilis’teki yetimhanede koruma altına alınan Suriyeli yetimlerin yürekleri, televizyonda gördükleri Arakanlı çocuklara dayanamadı. Kendi hallerine aldırmaksızın “Birşey Yapmalı” dediler.

“Oradaki insanlara eziyet ediyorlardı. Çocukların canları çok sıkıldı, üzüldüler. 'Anne biz Suriye'de çok çile çektik bu çocuklar da bizim gibi olmasınlar, biriktirdiğimiz paraları oradaki kardeşlerimize gönderilim.' dediler

 “Onlar da bizim gibi olmasın” diyen çocuklar bakımevindeki kumbaralarda Arakanlı kardeşleri için para topladılar.

Karınca kararınca toplanan 50 liranın miktarı küçüktü, ama anlamı katliama sessiz kalanları utandıracak kadar büyüktü. Arakanlı çocukların yüreklerinde umut altınına dönüşeceğinden emin şekilde o parayı, Türk Kızılayı’na teslim ettiler.

“Biz de Türk Kızılayı olarak bize vermiş oldukları bu emanetleri Arakan’daki bulunan çocuklara ailelere ulaştırarak onların da acılarını bir nebze olsun hafifletmeye çalışacağız.