Tarihi Alaca Camii’nde Sona Gelindi

6 Aralık 2018 Perşembe

Bosna Hersek’te, Sırp ordusu ve ırkçı çetelerce dinamitlenerek tamamen yıkılan tarihi Alaca Camii’nden, yeniden ezan sesi yükselecek. Aslına uygun olarak yeniden inşa edilen Osmanlı mirasi Alaca Camii’nin birkaç ay sonra cemaatine kavuşması planlanıyor.

Sırpların yıktığı “Bosna’nın İncisi” 5 asırlık tarihi cami 2019 yılında ibadete açılacak 

Bosna Hersek'teki en önemli Osmanlı miraslarından biri olarak kabul edilen, ancak Sırplar tarafından tamamen yıkılan beş asırlık Alaca Cami, Türkiye’nin desteğiyle, adeta küllerinden doğuyor. 90 lı yıllarda Bosna Savaşı'nda Alaca Camisi tamamen yerle bir olmuştu. Hatta yeniden inşa edilmesin diye taşları da çeşitli yerlere atılmıştı. 

Foça şehrinde "Bosna'nın İncisi" olarak da adlandırılan Alaca Cami'nin yeniden inşasına 2014 yılında başlanmıştı. Vakıflar Genel Müdürlüğünce yürütülen çalışmalar sürüyor. Ecdad yadigarı tarihi cami birkaç ay sonra ibadete açılacak.

Mimar Sinan'ın bazı eserlerde birlikte çalıştığı Mimar Hasan Nezir tarafından 1549'da inşa edilen cami, 1992-1995 Bosna Savaşında Sırp birlikleri tarafından yakılmıştı.  Çeteler, İslam düşmanlığını burada da göstermişler; Alaca Caminin, neredeyse temelini bile sökmüşler, duvar taşlarını geniş bir alana dağıtarak imha etmeye çalışmışlardı. 

Bosna Hersek'in koruma altındaki kültür mirası listesinde de yer alan, caminin kendi taşlarının bir kısmına ulaşıldı. Eksik kalanlar için aynı özellikte taşlar arandı. Bu zor araştırma titizlikle sürdürüldü. O taşlar da Mostar’da bulundu. Osmanlı mirası 5 asırlık Foça Alaca Camiinin en geç 2019 mayısında ibadete açılması planlanıyor.