Tarihi Ziyaret Sona Erdi

20 Mayıs 2015 Çarşamba

Diyanet İşleri Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in, tarihi Filistin ziyareti sona erdi. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in 4 günlük Filistin temasları pek çok ilkle doluydu.   

Filistin Din İşleri Ve Evkaf Bakanı Şeyh Yusuf Edais’in resmi daveti üzerine Kudüs’e giden Başkan Görmez, Miraç kandilini Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa’da idrak etti. Başkan Görmez, Aksa’da Müslümanlara cuma namazı kıldırdı, hutbe irad etti. Diyanet İşleri Başkanı, daha sonra Batı Şeria'nın El-Halil kentine geçti, pek çok peygamberin kabrinin bulunduğu Hazreti İbrahim Camii'ni ziyaret etti. İşgal altındaki topraklarda ulaştığı her noktada Türkiye’nin, kardeş Filistin halkının yanında olduğu mesajını verdi. Tarihi ziyaretinin son bölümünü Gazze şeridine ayıran Başkan Görmez İsrail saldırıları sonrası harabeye dönmüş binaları inceledi, İsrail vahşetine dikkat çekti. 
 
Peki, Kudüs, Mescid-i Aksa Ve Gazze’yi ziyaret eden ilk Diyanet İşleri Başkanı olan Görmez’in bu temasları Filistin’de nasıl yankılandı? Ahi Evran Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serhat Erkmen Diyanet İşleri Başkanı Görmez’in Filistin temaslarını Diyanet Haber’e değerlendirdi.