TDV Arnavutluk’a Balkanların En Büyük Camisini İnşa Ediyor

14 Mayıs 2015 Perşembe

Türkiye Diyanet Vakfı tarafından Arnavutluk'un başkenti Tiran'da yapılacak ve tamamlandığında Balkanların en büyük camisi olacak ‘Tiran Namazgah Camii’nin temeli atıldı. Temel atma törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Arnavutluk Cumhurbaşkanı Buyar Nişani ve Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez de katıldı.

Temel atma töreninde ilk sözü Arnavutluk Cumhurbaşkanı Buyar Nişani aldı. Nişani konuşmasında caminin, iki ülke ve iki diyanet işleri başkanlığının güzel ilişkilerinin bir sonucu olduğunu söyledi.  Cumhurbaşkanı Erdoğan ise törende yaptığı konuşmada, cami için Diyanet İşleri Başkanlığı, Türkiye Diyanet Vakfı ve projede emeği geçen mimar ekibine teşekkür etti. Konuşmaların ardından Arnavutluk İslam Birliği Başkanı İskender Bruçay ile Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez dua etti.

Duanın ardından caminin temeli iki ülke cumhurbaşkanları tarafından atıldı. 
 
Türkiye Diyanet Vakfı tarafından Arnavutluk Müslümanlarına hediye edilecek ve yaklaşık 3 yılda bitirilecek caminin bünyesinde ayrıca 10 derslikli bir Kur’an kursu, yemekhane, çocuk bakım odaları ve kültür merkezi de yer alacak.