Telefon ve İnternete Karşı - 'E-Oruç'

22 Mayıs 2018 Salı

Bu Ramazanda ilginç bir kavram da girdi hayatımıza. Bu kavramı gündeme getiren sorun, aslında sadece Ramazan ayının değil son yılların ciddi bir sıkıntısı olan, iletişim teknolojisi bağımlılığıydı. Diyanet Dergi’de de ele alınan bu durumla, en azından ramazan ayında mücadele edilmesi ve mümkünse sonrasında da bunun devam ettirilmesi istendi. Adına da “E-Oruç” dendi. Sloganıysa “Cool Olma, Kul Ol”

Telefon ve internete karşı “e-oruç” tutalım, ibadetlere ve çevremize ilgi gösterelim

Sizce ramazanda da aynı sıklıkla kullanmaya devam edilmeli mi sosyal medyaya? Ramazanda… Aynı sıklıkta… Ramazanı engelliycek bi durum yok orucu bozmuyor neticede. Kitle İletişim Araçlarının etkinliğini artırdığı günümüzde e-oruç kavramı dikkatleri üzerine çekti. Peki nereden çıktı bu e-oruç ifadesi?

Prof. Dr İlhan Kılıç hocamızın bir makalesi. Terimde tamamen kendine ait biz de gerçekten çok benimsedik çok hoşumuza gitti. Diyanet Dergi’nin son sayısında ele alınan e-oruç kavramını anlatırken çarpıcı bir de slogan dile getirdi Prof. Dr. İlhan Kılıç… “Cool olmayalım, Kul Olalım” dedi.

E-Oruç kavramında sosyal medyayla sosyal ağlarla ne kadar çok meşgul olduğumuzu önce anlatıyor hocamız bize yazısında ve ondan sonra diyoki bu kadar çok bunlarla meşgul olmayalım mübarek Ramazan iklimi geldi. Artık biraz manevi hayatımıza çekidüzen verelim biraz daha önem verelim. Cep telefonu kullanıcıların zamanının büyük bölümünü geçirdiği sosyal medyada sanal olarak oluşturulan beğenilme ve takip kaygısı asıl değerlerimizin önüne geçmek üzere. Bu da hayatın her alanına yansıyabilecek olan önemli bir sosyal tehlike.

Belki de bizimle hiç alakası olmayan insanların hayatlarının içine dalıyoruz. Hayatta bir kere gördüğümüz yada hiç görmediğimiz tanımadığımız insanların hayatlarına bakıyoruz. Onların ne kadar like almış ne yapmış kim ne paylaşmış onlarla meşgul olurken aslında çevremizde kaçırdığımız bir sürü şey oluyor. İlişkilerimizi kaçırıyoruz.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bu yıl Ramazan teması olarak belirlediği israf hassasiyetinin de kapsamına giriyor, aslında e oruç. En başta, zaman israfı olarak değerlendirmek mümkün.  Ramazan ayıyla, sadecea 30 gün olarak yaşanan,bu manen  bereketli günleri, en kıymetli işlerle değerlendirilmesi gerekiyor.