Terör Mağduru Öğrencilere Yaz Kampı

28 Temmuz 2017 Cuma

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı işbirliğinde, terör mağduru illerde yaşayan öğrenciler için yaz kampı düzenlendi. Misafir öğrenciler, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’i de ziyaret etti.

Terör mağduru bölgelerden geldiler, Ankara’daki yaz kampında buluştular. Aralarında başkenti ilk defa gören de vardı; yaşadığı şehrin sınırları dışına ilk defa çıkan da.

Öğrenciler: “Kocatepe camiine gittik, külliyemizi gördük. Başkentimizin güzelliklerini gördük. Hem geziyoruz, hem öğreniyoruz.” dedi.

Şırnak ve Mardin’de eğitim gören ortaokul ve lise seviyesindeki 120 kız öğrenci, Türkiye Diyanet Vakfı’nın organizasyonuyla Ankara’ya geldi.

Öğrenciler yaz kampının ikinci haftasında Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’i ziyaret etti.

Görmez, ziyarette öğrencilere: “Size büyüyünce ne olacaksınız diye soranlara bence ilk önce şöyle demek lazım; ben hep iyi bir insan olacağım ve bütün insanların benden faydalandığı bir insan olacağım. Ben yeryüzüne iyiliği egemen kılan bir insan olacağım, yeryüzünde cehaleti ortadan kaldıracak ilim ve irfanla uğraşacağım.”

Çocuklar da Görmez’e sorular sordu. Başkan tek tek yanıt verdi.

Öğrenciler bir ay boyunca Ankara’da Kagem’in misafiri olacak.

Öğrenciler etkinlikle ilgili olarak: “Hafta içi ders işliyoruz hafta sonu gezmeye gidiyoruz. Kur’an-ı kerim okumayı bilmeyen arkadaşlarımız vardı Kur’an-ı Kerim öğrendiler. Hafta içi ders oldu Kur’an dersi gördük. Hafta sonu çoğunlukla camileri gezdik. Ankara’yı, tarihi yerleri gezdik. Yardımlaşmayı paylaşmayı öğrendik. Aileden uzak kalmayı öğrendik.” diye konuştu.

Projede amaç; çocukların huzurlu bir ortamda vakit geçirmelerini sağlamak. Uygulama yaygınlaştırılarak önümüzdeki yıllarda da devam edecek.