Türkiye’de doğan her çocuk Filistin muhabbeti ile doğuyor

17 Ağustos 2018 Cuma
Türkiye’de doğan her çocuk Filistin muhabbeti ile doğuyor

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Filistin Evkaf Bakanı Hasan Es Sayfi’yi kabul etti.

Mekke’de Din Hizmetleri Ataşelik binasında gerçekleştirilen görüşmede Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Filistin’in gönüllerinde ayrı bir yeri olduğunu söyledi.

Başkan Erbaş, kendileri için Filistin’i İstanbul’dan, Mekke ve Medine’den bir farkı olmadığını ifade ederek, “Çocuklarımıza, gençlerimize bu ruhu aşılamaya çalışıyoruz. Türkiye’de doğan her çocuk Filistin muhabbeti ile doğuyor. İnşallah böyle de devam edecektir” dedi.

İstanbul’da “Uluslararası Kudüs Zirvesi” yaptıklarını dile getiren Başkan Erbaş, zirvede tüm dünyaya Kudüs’te yaşanan bütün sıkıntıların çözümüne dair önemli çağrılarda bulunduklarını kaydetti.  

Müslümanların Kudüs’te daha fazla görünür olması için Kudüs ziyareti ve Kudüs bağlantılı umre ziyaretlerinin arttırılmasının da zirvenin sonuç bildirgesin de yer aldığını belirterek “Bu çağrımızın sonuç verdiğini görmek bizi mutlu ediyor” diye konuştu.

Müslümanların birliği ve beraberliği için ellerinden gelen gayreti göstereceklerini ifade eden Başkan Erbaş, “Eğitim konusunda Türkiye’de Filistinli gençlerin çeşitli üniversitelerde okutulması için her türlü desteği vermeye hazır olduklarını kaydetti.

Filistin Evkaf Bakanı Hasan Es Sayfi ise kabulden dolayı Başkan Erbaş’a teşekkür etti. Başkan Erbaş’a Filistin halkının selamlarını ileten Sayfi, “Gazze Halkı Türkiye’nin durumunu yakından takip ediyor. Çünkü İslam ülkeleri içerisinde onlar için dayanak olarak sadece Türkiye’yi görüyorlar” dedi.

Kabulde, Diyanet İşleri Başkan Yardımcıları Osman Tıraşçı ile Prof. Dr. Ramazan Muslu, Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Enver Günenç, Dış İlişkiler Genel Müdürü Erdal Atalay da hazır bulundu.