Türkiye Diyanet Vakfı Bursları

6 Şubat 2019 Çarşamba

Yurtdışındaki öğrencilere, Türkiye’de eğitim imkanının sunulduğu Uluslararası İmam Hatip Lisesi ve Uluslararası İlahiyat Lisans programlarına başvuruları devam ediyor. Türkiye Diyanet Vakfı’nın burs desteğiyle Türkiye’de eğitim görmek isteyen öğrencilerin başvuruları için son gün, 31 Mart.

Mazlum coğrafyalardaki ihtiyaç sahiplerinin dertlerine ortak olmak amacıyla çalışmalar yapan Türkiye Diyanet Vakfı, başta Milli Eğitim Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı olmak üzere bir çok kurumla işbirliği içinde gerçekleştirdiği uluslararası eğitim programlarıyla da dünyanın farklı coğrafyalarında eğitim imkanından mahrum öğrencilere destek vererek, Müslüman toplulukların din eğitiminin desteklenmesine ve gelişmesine katkı sağlıyor;

“İnsanların, toplumların, dolayısıyla da milletlerin geleceği aldıkları eğitimle şekilleniyor. Bir millet için en büyük zenginlik ne yer üstü ne de yeraltı kaynaklarıdır. Şüphesiz ki en büyük zenginlik hem maddi hem de manevi yönleriyle çok iyi yetişmiş insan kaynağıdır. Geçmişte olduğu gibi günümüzde de paha biçilemeyen bu kaynağa sahip toplumlar dünyaya yön vermiştir. Biz de Türkiye Diyanet vakfı olarak dünyaya yön verebilecek nesiller yetiştirme gayreti içerisindeyiz.”

1 Şubat’ta Başlayan TDV Uluslararası Öğrenci Programları Burs Başvurusunda Son Gün 31 Mart

Ülkemizin yanı sıra gönül coğrafyamızda eğitim çalışmalarını öncelikli faaliyet alanları içerisinde gören Türkiye Diyanet Vakfı, bu kapsamda dünyanın pek çok noktasından gelen öğrencilere Uluslararası İmam Hatip Lisesi, Uluslararası Lisans Programı ve Uluslararası İlahiyat Programı gibi projelerle eğitim imkanı sunuyor.2 program için başvurular başladı. Burs desteği ile Türkiye’de eğitim görmek isteyen uluslararası öğrencilerin, 31 mart 2019’a kadar başvuru yapmaları gerekiyor. Başvurular, www.diyanet.org.tr adresinden yapılabiliyor.

Başvurular nisan ayı içerisinde değerlendirilerek gerekli şartları taşıyan adaylara yönelik mayıs ve haziran aylarında ülkelerinde mülakat yapılacak. Mülakatlar sonucunda uygun görülen adaylar Türkiye Diyanet Vakfı uluslararası öğrenci bursluluk programına kabul edilecek.  Mülakatlar sonucunda bu yıl, Uluslararası İlahiyat Lisans Programına 200, Uluslararası İmam Hatip Lisesi programına ise 450 öğrencinin kabul edilmesi planlanıyor. Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü Mehmet Savaş Polat, TDV’nin eğitim desteğiyle, tüm İslam ülkelerinin gençlerine destek olmayı hedeflediklerini belirtti;

“Sadece kendi evlatlarımıza değil, ümmetin evlatlarına da sahip çıkıyoruz. Dünya üzerinde, genel olarak eğitim-öğretime ve özelde ise din eğitimine erişim imkanından mahrum müslüman toplumlara bu imkanı sunma hedefiyle faaliyetlerimizi yürütürken aslında öğrencilerin İslam’ın orta yolunu, sahih kaynaklardan hikmetli bir şekilde öğremelerini hedefliyoruz. Ülkelerini ve çevrelerini aydınlatacak, islam medeniyetinin aklı selimini ve birikimini idrak eden, ahlak ve maneviyatı önceleyen, bilinçli fertler yetiştirmek amacı ile 7 kıtadan müslümanların evladlarına eğitim imkanı sağlıyoruz.”