Türkiye’den Somali’ye Yardım

5 Nisan 2017 Çarşamba

Türkiye, Afrika’nın en mazlum ülkelerinden birisi olan Somali’de yaşam mücadelesi veren insanların umudu olmaya devam ediyor. Türkiye’den 380 ton gıda yardımı Somali’nin çeşitli bölgelerine gönderildi.

Mazlum kıtanın kanayan yarası somali’de binlerce insan ölüm tehdidiyle karşı karşıya…Bir yandan kıtlık, bir yandan ülkede yaşanan çatışma ve terör olayları nedeniyle somalililer, çadır kentlerde her an salgın hastalık ve ölümün gölgesinde yaşam mücadelesi veriyor. Dünkü İslam coğrafyası seslendirme sadece bu kampta 850 kişi iç içe yaşıyor. İnsanlar hasta ve aç. Özellikle çocuklar kirli su içtiklerinden sık sık ishale yakalanıyorlar. Türkiye ise gerçekleştirdiği yardımlarla Somali’nin umudu olmayı sürdürüyor. 

TİKA ve AFAD’ın tedarik ettiği 380 ton gıda maddesi, açlık ve kuraklık nedeniyle zor günler geçiren somali'nin çeşitli bölgelerine gönderildi. Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak da Somali'deydi. Kaynak, Türk Kızılayı ve Tika'nın araç ve ekipmanlarının Benadir valiliğine ve Mogadişu Belediyesine teslim törenine katıldı.

Toplam maliyeti 30 milyon doların üzerinde olan yardımlar 12 bin somalili aileye bir ay kadar yetecek temel gıda maddelerini içeriyor.